Oratorium Kalwaryjskie z okazji 125-lecia poświęcenia Kalwarii

Piekarska Kalwaria... dla jednych miejsce kultu, dla innych zakątek imprezowy. Ta wyjątkowa przestrzeń mogłaby stanowić doskonałe zaplecze do wielu wydarzeń - np. kulturalnych. Jedno z nich, o charakterze religijnym - odbędzie się już jutro w kościele na wzgórzu.

Kościół na Kalwarii

Kalwaria to teren, który wchodzi w skład piekarskiego sanktuarium. W jej najwyższym punkcie usytuowany jest kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie tam miała początkowo stanąć piekarska Bazylika. Legenda głosi, że ponadludzkie siły (zapewne za sprawą boską) przeniosły materiały przygotowane do budowy świątyni w miejsce, gdzie stoi ona obecnie.

Dziś, kościół na Kalwarii służy wiernym od maja do października. W okresie zimowym jest zamknięty i nie odbywają się tam nabożeństwa.

Z okazji 125. rocznicy poświęcenia Kalwarii, w świątyni odbędzie się spektakl muzyczny "Oratorium Kalwaryjskie". Prapremiera już w sobotę 25 września o godz. 19:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Utwór powstał specjalnie z okazji ważnej rocznicy. W jego tworzeniu brali udział przedstawiciele chórów „Halka” i „Święta Cecylia” oraz Chór Kameralny Legato. Oratorium wybrzmi w akompaniamencie Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds”, a za opracowaniem muzyki do tekstów dotyczących obchodów kalwaryjskich stworzonych przez Jana Drechslera odpowiada organista dr Klaudiusz Kania.

Oratorium Kalwaryjskie

zdj. Śląskie Travel

Subskrybuj piekary.info

google news icon