Nowe restrykcje – zmiany w strefach żółtych i czerwonych

Koronawirus nie odpuszcza i nadal zbiera żniwo. Cała Polska stała się żółtą strefą, a wczoraj powróciły godziny dla seniorów. Na konferencji prasowej, Mateusz Morawiecki podał nowe obostrzenia. Jakie restrykcje nas czekają?

Mateusz

-Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, by gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała – mówił Mateusz Morawiecki pod wczorajesz konferencji.

Nowe obostrzenia

- Dziś wirus nie wybucha w ogniskach. Dziś wirus jest szeroko rozprzestrzeniony – mówimy o transmisji poziomej. Dlatego musimy przerwać rozprzestrzenianie się wirusa za wszelką cenę – czyli skala pandemii, jak ona będzie wyglądać za dwa, trzy tygodnie zależy od przestrzegania naszych obostrzeń – uświadamiał Mateusz Morawiecki.

żółta strefa
- W strefie żółtej działalność gastronomiczna będzie możliwa w godzinach 6 do 21. Poza tymi godzinami będzie możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos. Podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących do 30% liczby wszystkich miejsc. W imprezach okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje, od 19 października, będzie mogło wziąć udział maksymalnie, w strefie żółtej 25 osób, bez możliwości zabawy tanecznej – oświadczył podczas konferencji premier Polski.

- Zgromadzenia osób zostają ograniczone do 25 osób. Szkoły wyższe i szkoły średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez udziału publiczności i zawieszona zostaje działalność basenów aquaparków i siłowni – dodaje Mateusz Morawiecki.

czerwona strefa
- Ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na jedną kasę. Zakaz organizowania imprez okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób. Szkoły wyższe oraz szkoły średnie przechodzą w tryb nauczania zdalnego. Podróż transportem publicznym również ograniczona do 50% miejsc siedzących oraz 30% liczby wszystkich miejsc –
mówił wiceprezydent Polski.

W strefie czerwonej znajdują się 152 powiaty, czyli prawie połowa Polski. Są to najczęściej miasta gęsto zaludnione, w których ryzyko zakażenia jest niezwykle wysokie. Obecnie Piekary Śląskie znajdują się w żółtej strefie, a sytuacja w mieście jest dosyć stabilna, jednak każdy mieszkaniec powinien stosować się do obowiązujących obostrzeń.

Konferencja prasowa z udziałem premiera Polski, Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego:

Subskrybuj piekary.info

google news icon