Nowe parkingi kiss and ride przy piekarskich szkołach już gotowe!

Rozpoczął się nowy rok i wielu rodziców będzie podwozić swoje pociechy do szkoły. Niestety zatrzymywanie się przy placówce często może powodować zatory w ruchu drogowym. Piekary postanowiły zaradzić temu problemowi.

Pocałuj i jedź

Nowa infrastruktura parkingowa powstała w tym roku przy dwóch instytucjach: Miejskiej Szkole Podstawowej nr 5 i Miejskiej Szkole Podstawowej nr 11. Jak tłumaczą urzędnicy, inwestycja nie tylko będzie ułatwieniem dla rodziców. Co najważniejsze, zwiększy bezpieczeństwo dzieci wysiadających z pojazdów w okolicach placówek.

- W tworzeniu i używaniu parkingów kiss and ride obecnie przodują Australia, Stany Zjednoczone i Holandia. Parking kiss and ride to na pewno rozwiązanie, którego idea jest dobra - opowiada zastępca prezydenta miasta Krzysztof Turzański. - W dalszej kolejności będziemy chcieli wykonać podobne strefy przy innych placówkach edukacyjnych - dodaje.

Jak to działa?

Koszt projektu wyniósł 15 tysięcy złotych. Na czym dokładniej polega wyjątkowość inwestycji? Przy każdej ze szkół powstały po dwa miejsca parkingowe. Postój na nich będzie możliwy do jednej minuty, tylko tyle czasu potrzeba, by dziecko bezpiecznie wysiadło z samochodu.

- W wyznaczonych miejscach będzie można legalnie zatrzymać się, „dać buziaka” na do widzenia i pozostawić dzieci przed szkołą. Strefy “kiss and ride” nie są miejscami gdzie wolno parkować - mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich. - Nasze strefy “K&R” będą łatwo rozpoznawalne, dzięki czytelnemu oznakowaniu – tłumaczy.

Miejsca będą oznaczone znakiem pionowym, a także pomarańczowym znakiem poziomym z piktogramem kiss & ride. Temat budowy tego typu infrastruktury poruszany był w Piekarach już wcześniej. O inwestycję zabiegali między innymi radni Daniel Pliszka i Tomasz Wesołowski. Pomysł budowy parkingu typu pocałuj i jedź przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Kozłowej Górze pojawił się również wśród tegorocznych wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Niestety zgłoszenie nie zdobyło wystarczającej liczby głosów.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami?

AZS

Wybór szkoły ponadpodstawowej

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Teodorki i Heneczki Bądźcie z nami bibliotekarzami

Piosenka bibliotekarzy w międzynarodowym konkursie

IRRS

Dariusz Iskanin w IRRS

Dzień dziecka piekary śląskie

Dzień Dziecka w Piekarach Śląskich - lista wydarzeń

Przejazd pod wiaduktem ulicy Szybowej otwarty

Przejazd pod wiaduktem na ul Szybowej otwarty