Nowe obostrzenia od 7 listopada. Galerie handlowe zamknięte

Na dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział szereg kolejnych obostrzeń, które zaczną nas obowiązywać od 7 listopada. Z jakimi nowymi restrykcjami musimy się liczyć?

1111mati

Od soboty 7.11 zaczną obowiązywać nowe obostrzenia, które są podyktowane wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Premier zapowiedział podczas środowej konferencji kolejną porcję restrykcji.

- Pandemia nasila się i od naszego odpowiedzi musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25k przypadków do zdecydowanie zbyt dużo, przez mówić o stabilizacji - mówił premier.

Czego dotyczą nowe obostrzenia?

  1. Rozszerzenie nauczania zdalnego – do tej pory nauczanie zdalne było dedykowane klasom 4-8 szkoły podstawowej i uczniom szkół ponadpodstawowych. Od poniedziałku do 29 listopada do tego grona dołączą również dzieci klas 1-3 szkół podstawowych,
  2. Teatry, kina, muzea, galerie czy inne instytucje kulturalne są tymczasowo zamknięte,
  3. Hotele – działalność hoteli będzie dostępna tylko dla gości, którzy podróżują służbowo,
  4. Zamknięcie galerii handlowych – ponownie galerie handlowe zostaną wyłączone z użytku, z wyjątkiem aptek i sklepów spożywczych,
  5. Sklepy z mniejszą ilością kupujących – w mniejszych sklepach (do 100 mkw.), będzie mogła przebywać 1osoba na 10 mkw., zaś w sklepach o powierzchni powyżej 100 mkw. pozostaje 1 osoba na 15 mkw.

Premier poinformował również o tym, że każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego, który jest niezbędny do nauki zdalnej. Mateusz Morawiecki zaapelował także o zaprzestanie organizacji protestów i gromadzeniu się na ulicach miast, ponieważ mogą być one jednym z ognisk zakażeń koronawirusem.

- Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu - mówił Mateusz Morawiecki.

Jeśli powyższe obostrzenia nie doprowadzą do zmniejszenia się ilości zakażeń możemy liczyć na kolejne, jeszcze mocniejsze restrykcje.

Subskrybuj piekary.info

google news icon