Nowe obostrzenia od 24 października!

Stoimy przed drzwiami drugiego lockdownu. Zamknięte siłownie, baseny, studenci uczący się zdalnie lub hybrydowo – to nie koniec obostrzeń. Jakie nowe restrykcje będą nas obowiązywać od najbliższej soboty?

1 mati

24 października – kolejna porcja nowych obostrzeń

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne restrykcje mające obniżyć ilość zachorowań na koronawirusa w Polsce. Od 24 października cały kraj znajduje się w strefie czerwonej. Zmiany będą szczególnie bolesne dla gastronomii, która już drugi raz w tym roku zaliczy silny upadek, spowodowany mniejszą ilością gości. To nie wszystko, ponieważ zajdą również zmiany w szkolnictwie oraz w funkcjonowaniu sanatoriów.

Szkoła podstawowa – nauczanie zdalne

Uczniowie szkół 4-8 przechodzą na tryb nauki zdalnej. Zabieg ma na celu również zmniejszenie ruchu w komunikacji miejskiej, ponieważ większość dzieci w wieku szkolnym porusza się autobusami czy tramwajami by dotrzeć do szkoły. Mateusz Morawiecki podkreślił, że obostrzenia dotyczą starszych uczniów, ponieważ nastolatkowie w wieku 13-19 lat zarażają trzy razy częściej niż dzieci w wieku do 12 lat. Ponadto dzieci do 16. roku życia nie będą mogły przebywać poza domem bez opieki dorosłego opiekuna.

Bary i restauracje zamknięte

Podane dzisiaj obostrzenia mocno zabolą właścicieli restauracji i pubów. Od 24 października te obiekty mają być zamknięte dla gości. Jedzenie będzie można wydawać tylko na wynos i na dowóz. Jak zaznaczał podczas konferencji Mateusz Morawiecki, zdaniem specjalistów restauracje i puby to małe pomieszczenia, na których znajduje się duża ilość osób, więc konieczne jest wyłączenie ich z użytku, by zminimalizować ilość interakcji międzyludzkich, w których może dojść do zakażenia COVID-19.

Spotkania ograniczone

Kolejne obostrzenie mówi o zakazie zgromadzeń powyżej 5 osób. Spotkania, zebrania, aktywności zostają zabronione. Jak twierdzi Mateusz Morawiecki, ostatnimi czasy dochodziło do spotkań dużych grup ludzi i rząd jest przekonany, że to właśnie one były źródłem i ogniskiem zakażeń.

Korpus Wsparcia Seniorów

Premier prosi seniorów powyżej 70. roku życia o pozostanie w domach i niewychodzenie, jeśli sprawa naprawdę tego nie wymaga. W związku z tym, Mateusz Morawiecki ogłosił utworzenie Korpusu Wsparcia Seniorów, którego celem będzie zaopiekowanie się seniorami , którzy nie mają opieki domowej, nie mieszkają ze sowimi rodzinami i nie może im nikt pomóc. W tej organizacji będą działać m.in. wolontariusze i harcerze. Istnieje już specjalna infolinia dla seniorów: 22 505 11 11. Pod telefonem czeka na seniorów konsultant, który zbierze wszystkie informacje, a następnie przekaże je do Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie wyznaczony wolontariusz lub osoba z ośrodka dostarczy niezbędne produkty do domu seniora. Dodatkowo został uruchomiony portal: https://wspierajseniora.pl/.

Zbiór wszystkich obowiązujących obostrzeń:

-nakaz zakrywania ust i nosa w każdej przestrzeni

-utrzymywanie dystansu społecznego

Edukacja, kultura i sport:

- nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym,
- w godzinach 8:00 - 16:00 przemieszczanie się osób do 16. r.ż. pod opieką dorosłego,
- szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym,
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
- wydarzenia kulturalne - do 25 proc. udziału publiczności,
- zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni.

Gospodarka:

- zawieszenie działania sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów),
- lokale gastronomiczne i restauracje - zakaz działalności stacjonarnej (jedynie na wynos i dowóz),
- 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 mkw,
- 1 osoba na 15 mkw w placówkach handlowych pow. 100 mkw,
- w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Konferencja prasowa dotycząca nowych obostrzeń:

fot. Facebook Mateusz Morawiecki

Subskrybuj piekary.info

google news icon