Nowe nasadzenia w Piekarach Śląskich. Sadzonki przekazali rodzice Oliwki Hyla

W ramach podziękowania za przeprowadzone akcje na rzecz Oliwii Hyla, rodzice chorej dziewczynki podarowali miastu ponad 100 sadzonek różnorodnych drzew. Nasadzeniami zajęli się radni Piekar Śląskich.

Rodzice Oliwki przekazali na ręce Prezydent Sławy Umińskiej-Duraj, ponad 100 sadzonek drzewek, w tym: dęby, olchy, dzikie jabłonie, świerki i sosny. Pracami ogrodniczymi zajęli się radni Obywatelskiego Klubu Radnych: Tomasz Wesołowski, Daniel Pliszka, Tadeusz Wieczorek, Maciej Czempiel oraz Natalia Ciupińska-Szoska. Młode roślinki pojawiły się nieopodal łąk kwietnych w rejonie ulic Sowińskiego, Śląskiej, Armii Krajowej oraz na terenach KS Orzeł Brzeziny. Specjalne drzewko, dąb o imieniu Oliwka, został posadzony na terenie Parku Wolności przy ul. Ziętka. Roślina jest symbolem walki o zdrowie malej wojowniczki - wszyscy mają nadzieję, że roślinka będzie rozwijała się pomyślnie i rosła w siłę. Obok dębu pojawiły się kolejne drzewka tego samego gatunku.

Walka o zdrowie

10-miesięczna Oliwka Hyla choruje na SMA1 – rdzeniowy zanik mięśni. Jest to rzadka choroba genetyczna, która objawia się ciężkim i postępującym osłabieniem mięśni. Osoby chorujące na SMA1 mają ogromne trudności z poruszaniem się, przełykaniem i oddychaniem. W ostateczności prowadzi do całkowitego paraliżu, a nawet do śmierci. 10-miesięczna dziewczynka nie jest w stanie samodzielnie podnieść główki, nie ma również siły by poruszyć nóżkami. Choroba cały czas postępuję, a jedyną szansą na polepszenie stanu zdrowia małej dziewczynki jest terapia genowa. Nie jest ona jednak refundowana przez NFZ, dlatego też rodzice Oliwki założyli zbiórkę pieniędzy a portalu Fundacji Siepomaga.

W Piekarach Śląskich na rzecz małej Oliwki zorganizowano Charytatywny Maraton Biegowy i Marsz Nordic Walking oraz Kiermasz. Zebrane dochody z obu wydarzeń zostały przekazane na rzecz leczenia dziewczynki.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon