Nowe miejsca parkingowe na Osiedlu Wieczorka

Miejsca parkingowe to bardzo drażliwy temat. Wiadomo jest, że każdy chciałby zaparkować jak najbliżej swojego domu, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. W naszym mieście budują się nowe miejsca postojowe, jednak nadal jest ich jak na lekarstwo.

– Wiemy, że każde miejsce parkingowe jest na wagę złota, jednocześnie jest to także zaledwie kropla w morzu potrzeb – mówi Krzysztof Turzański – I Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie.

Niedawno przy ulicy Roczkowskiego pojawiły się nowe miejsca parkingowe. Ponadto dobiegają końca pracę przy ul. Szeptyckiego i Alojzjanów. W ostatnim czasie w naszym mieście powstało lub jest w trakcie realizacji prawie 50 nowych miejsc parkingowych. Właśnie rozpoczęły się również prace przy ul. Ofiar Katynia. Należy również nadmienić, iż zostanie poprawiona infrastruktura parkingowa w jeszcze jednym miejscu w Piekarach Śląskich. Zadanie pod nazwą „Budowa ogólnodostępnych miejsc parkingowych na Osiedlu Powstańców Śląskich” zostanie zrealizowane w ramach Piekarskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt tej inwestycji to 300 tys. zł.

Czemu miejsc parkingowych jest tak mało?

Projektanci budujące osiedla nie spodziewali się, że w przyszłości standard życia mieszkańców wzrośnie tak bardzo, iż niemal każda rodzina będzie mogła sobie pozwolić na kupno samochodu. W dawnych czasach auto było luksusem, na których było stać nielicznych. Ludzie poruszali się wtedy głównie komunikacją miejską. Ze względu na powyższe nie było sensu budowania większej ilości miejsc parkingowych, jeśli tylko kilku mieszkańców osiedla miało samochód. Teraz sytuacja zmieniła się diametralnie - dwa auta w rodzinie nie budzą już większego zdziwienia. Ilość miejsc parkingowych nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania zmotoryzowanym mieszkańcom.

Więcej miejsc postojowych – mniej zieleni

Wielu mieszkańców naszego miasta twierdzi, że miejsc parkingowych jest za mało w stosunku do potrzeb. Nic dziwnego, ponieważ osoby budujące osiedla nie spodziewały się, że za kilkadziesiąt lat prawie każdy mieszkaniec, będzie posiadał samochód. Miejsc postojowych brakuje, jednak trudno jest też wygospodarować teren, który mógłby być przeznaczony do budowy nowych. Część mieszkańców z kolei uważa, że zwiększenie ilości miejsc parkingowych może doprowadzić do ograniczenia zielonych terenów miasta. Nowe inwestycje muszą pogodzić te dwa podzielone zdania - czyli rozszerzyć ilość miejsc parkingowych, przy jak najmniejszej ingerencji w tereny zielone.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

3bud

Kolejne piekarskie budynki przechodzą metamorfozę

Aldii

W Piekarach Śląskich powstanie kolejny Aldi

Mcdonald w piekarach

W Piekarach Śląskich powstaje McDonald. Widać...

12strajk

Strajki kobiet w Piekarach Śląskich – komentarz...

1 sonia

Piekarzanka z debiutem w RMF FM

D

Piekary Śląskie pięknieją. To zasługa ich...

Osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich

Czy prezydent miasta popełniła błędy we...