W Piekarach będzie 680 nowych drzew!

Rozpoczęło się właśnie jesienne nasadzanie drzew. Łącznie, w naszym mieście pojawi 680 nowych sadzonek.

Drzewka

W rejonie ulicy Jana Pawła II na odcinku od DW 911 do ul. Inwalidów zostaną zasadzone lipy. Nasadzenia realizuje firma Serwis Zieleń Łukasz König z Tarnowskich Gór. Roślinność Piekar Śląskich stanie się bogatsza o takie drzewa jak: lipy drobnolistne, jesiony, wyniosłe, jarzębie szwedzkie, klony pospolite oraz tuwały japońskie.

- Drzewa pojawią się w wielu innych lokalizacjach, między innymi będziemy je sadzić także w Parku w Kamieniu, gdzie wciąż mamy na nie miejsce. Po rewitalizacji parku mieszkańcy zwracali uwagę, że drzew mogłoby być więcej. To życzenie teraz się spełni - zdradza Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich. - We współpracy z radnymi wytypowanych zostało wiele innych lokalizacji w całym mieście. Czasami są to pojedyncze drzewa, innym razem całe ich skupiska - dodaje.

Przeprowadzane nasadzenia są nasadzeniami zastępczymi bądź kompensacyjnymi. Jak mówi ustawa o ochronie przyrody, wycinka drzew z przestrzeni publicznej lub prywatnej jest możliwa i można uniknąć z tego tytułu wszelkich opłat, jeżeli w miejscu wyciętych roślin pojawią się nowe sadzonki. Warunkiem uniknięcia opłat jest utrzymywanie roślin przez minimum 3 lata.

Jesień to idealna pora do sadzenia drzew

Rozwiązanie wpisuje się w idee ekologiczną – w miejsce wyciętych drzew nasadza się nowe rośliny, by zachować równowagę. Jesień to wręcz idealny moment. Zwykle okres nasadzeń trwa od początku października aż do końca listopada. Drzewa, które zostały posadzone w tym terminie będą w stanie zregenerować system korzeniowy, a co się z tym wiąże, do wiosny będą idealnie przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu.

Dlaczego warto sadzić drzewa jesienią? Dzięki wysokiej wilgotności gleby, drzewa nie będą narażone na przesuszenie zaraz po ich posadzeniu. Duża wilgotność powietrza oraz częste mgły również bardzo pozytywnie wpływają na ich rozwój.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon