Nowa Młodzieżowa Rada Miasta. Kto zostanie jej członkiem?

Wiele większych miejscowości oprócz klasycznej, dobrze znanej Rady Miasta ma także inne grupy doradcze. Jednym z nich jest Rada Młodzieżowa, która za niedługo zmieni skład.

9

Czas na kampanię wyborczą

Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Rady Miasta Tomasza Wesołowskiego, 28 września odbędą się wybory nowych członków do organu młodzieżowego. Młodzi radni sprawują swoją kadencję przez rok. Mogą organizować i wspierać różne wydarzenia oraz akcje. Pełnią też funkcję doradczą.

Członkiem Rady może zostać każdy uczeń piekarskiej szkoły lub wychowanek domu kultury. Startować mogą nastolatkowie od klasy 7 podstawówki do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej. Kandydaci mieszkający w Piekarach, ale uczący się w innych miastach, przystępują do wyborów na nieco zmienionych zasadach. Zbierają oni listy poparcia wśród mieszkańców. Trzy osoby z największą ilością podpisów otrzymują mandat. Dwa miejsca w Radzie zarezerwowane są dla każdego z Młodzieżowych Domów Kultury.

Natomiast przeprowadzeniem wyborów w szkołach zajmują się dyrektorzy, którzy wyznaczają do tego specjalną komisję. Każda szkoła podstawowa wyłania jednego przedstawiciela, natomiast placówka ponadpodstawowa - dwóch. Kandydat, oprócz odpowiedniego wieku, musi się cieszyć nieposzlakowaną opinią. Zgłosić go może samorząd instytucji lub zespół co najmniej dziesięciu uczniów. Młodzież ma na to czas do 24 września. Czynne prawo wyborcze, czyli możliwość oddania głosu na wybranego kandydata, posiadają wszyscy od siódmej klasy wzwyż.

Dzień wyborów zbliża się wielkimi krokami, więc nie ma po co zwlekać z kampanią przedwyborczą. Kandydatom i ich zespołom życzymy nie tylko, by odnieśli sukces, ale także żeby pamiętali o tym, jak ważną kwestią jest kultura, zwłaszcza polityczna.

fot. Młodzieżowa Rada Miasta Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Kino zacisze piekary festiwal ukraiński

Ukraiński festiwal filmowy w Kinie Zacisze

Marszałek Jakub Chełstowski oficjalnie wspiera Izabelę Domogałę

Będą zmiany w zarządzie województwa śląskiego?

Na świecie wydobywa się blisko 6 mld ton węgla rocznie - mówi Bogusław Ziętek

Co z umową społeczną dla górnictwa? Ziętek: To są kpiny

Absolutorium

Prezydent Miasta Piekary Śląskie otrzymała absolutorium

Mrm piekary

Wiemy kto zasiada w Młodzieżowej Radzie Miasta!

Karta do glosowania

Trwa pierwsza tura wyborów. Jak głosować?

Tobi

Grzegorz Tobiszowski apeluje o otwarcie...