Nowa metrolinia połączy Piekary z Katowicami. Autobusy pojadą przez Siemianowice Śląskie

Długo wyczekiwana metropolitalna linia autobusowa, która połączy Piekary Śląskie z Katowicami, wystartuje dokładnie za tydzień, w sobotę 12 lutego 2022 r.

Do tej pory uruchomionych zostało 12 autobusowych linii metropolitalnych, które połączyły 24 miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wkrótce, bo od soboty (12 lutego 2022 r.), w trasę wyjadą trzy kolejne:

  1. M28 - relacji Katowice-Siemianowice Śląskie-Piekary Śląskie
  2. M104 - relacji Gliwice - Pilchowice
  3. M100 - relacji Gliwice - Sośnicowice

Piekary długo czekały na pierwszą linię metropolitalną. Na tę sytuację skarżyła się m.in. prezydent Piekar Śląskich.

- Jesteśmy jedynym powiatem grodzkim w GZM, przez który nie przebiega metrolinia. Dodatkowo byłam karmiona różnymi obiecankami, które kończyły się na tym, że się nie da, że później, że przesuwamy - mówiła w grudniu 2021 Sława Umińska-Duraj.

Więcej: Wojna Piekar Śląskich z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią? Chodzi m.in. o autobusową metrolinię

Linia M28 z Piekar Śląskich do Katowic

Linia M28 ma zapewnić mieszkańcom Piekar Śląskich bezpośrednie połączenie z Siemianowicami Śląskimi i Katowicami. Ta M-ka będzie jeździć przez siedem dni w tygodniu co pół godziny, w dni wolne - co godzinę. M28 dowiezie pasażerów na popularne przystanki w Piekarach Śląskich, tj. Osiedle Wieczorka Dworzec, czy Piekary Bazylika, na katowicki Plac Wolności i na Sokolską. M-ka wzbogaci siatkę połączeń. Uzupełni trasę linii 5, 185, czy 168, która kursuje z Piekar Śląskich przez Siemianowice Śląskie, dociera do Katowic, na Koszutkę, Józefowiec i Plac Wolności.

– Współpracując z gminami, stopniowo uruchamiamy kolejne połączenia metropolitalne, których celem jest usprawnienia podróżowania po Metropolii. Metrolinie z założenia to połączenia, które mają zapewnić większa liczbę kursów, w równych odstępach czasu niemal przez całą dobę – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii. – Niestety ze względu na bardzo duże problemy kadrowe wśród kierowców zawodowych, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, proces uruchomienia wszystkich 31 linii, zwolnił w połowie zeszłego roku. Niemniej podejmując różnego rodzaju działania, aby maksymalnie ograniczać ryzyka z tym związane, wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na obsługę części z pozostałych zaplanowanych metrolinii. Pozwoli to na to, by uruchomić je najpóźniej w ciągu pół roku od podpisania umowy – wyjaśnia.

Trzy nowe połączenia, które wkrótce zostaną uruchomione, to również odpowiedź na zgłaszane przez mieszkańców oczekiwania, które dotyczyły m.in. usprawnienia funkcjonowania komunikacji miejskiej pomiędzy gliwickimi osiedlami oraz pomiędzy mniejszymi miejscowościami.

Jeszcze w lutym przetarg na kolejne metrolinie

Zarząd Transportu Metropolitalnego jednocześnie zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony duży przetarg na obsługę autobusowych połączeń komunikacji miejskiej. Umożliwi to uruchomienie w ciągu pół roku m.in. kolejnych linii metropolitalnych. Według założonego planu będą to M15, M17, M25, M26 i M103. Ich trasy mają przebiegać przez Bobrowniki, Bytom, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Imielin, Katowice, Lędziny, Mysłowice, Piekary Śląskie, Psary, Siemianowice Śląskie, Sławków, Sosnowiec i Tychy. Pozostałe metrolinie będą uruchamiane w kolejnych miesiącach niezależnie od tego przetargu. Docelowo wszystkich ma być 31.

Subskrybuj piekary.info

google news icon