Nie żyje Grzegorz Gawlik z Piekar Śląskich. Jego ciało odnaleziono na zboczu wulkanu Ontake

W drugiej połowie kwietnia japońskie media poinformowały o zaginięciu podróżnika Grzegorza Gawlika. Piekarzanin od 2006 roku realizował "Projekt 100 Wulkanów". Niestety potwierdziły się najgorsze przypuszczenia. Ciało mężczyzny odnaleziono na zboczku wulkanu Ontake.

GrzegorzGawlik.pl
Gawlik Grzegorz nie żyje

Odnaleziono ciało podróżnika Grzegorza Gawlika

Grzegorz Gawlik rozpoczął wspinaczkę na czynny japoński wulkan Ontake o wysokości 3067 m n.p.m. 7 kwietnia. Podróżnik planował wejść na niego i zejść w ciągu jednego dnia. Niestety nie zrealizował swojego celu. Jego poszukiwania rozpoczęły się jeszcze tego samego dnia, a zostały zakończone 18 kwietnia.

W piątek, 7 lipca japońskie media poinformowały, że ciało Grzegorza Gawlika zostało odnalezione. - Policja prefektury Nagano odnalazła mężczyznę narodowości polskiej, który zaginął podczas samotnej wspinaczki na Ontake w kwietniu tego roku - przekazała telewizja NBS.

Telewizja podała, że ciało odnalazł policyjny śmigłowiec, na wysokości około 2350 m n.p.m., na południowo-wschodnim zboczu wierzchołka Otaki, w masywie wulkanu Ontake. Piekarzanin prawdopodobnie spadł z górskiego szlaku.

O śmierci podróżnika napisał także portal Wulkany Świata. - Niestety trudno mi o tym napisać, ale dostałem informację, że japońska ekipa poszukiwawcza dziś (7 ipca) dotarła do ciała Grzegorza Gawlika polskiego podróżnika, który zaginął na czynnym wulkanie Ontake 7 kwietnia 2023 r. Nieco wcześniej ratownicy odnaleźli na Ontake plecak Grzegorza - poinformował

Gawlik od 17 lat realizował "Projekt 100 Wulkanów"

Grzegorz Gawlik urodził się 6 maja 1980 roku w Piekarach Śląskich. W 2006 roku podjął się realizacji "Projektu 100 Wulkanów" . Zgodnie z jego założeniami co najmniej połowa z nich miała być aktywna. Projekt odznaczał się dużą skalą trudności. 10 lat później Grzegorz Gawlik zdobył połowę wyznaczonego celu.

Pośród eksplorowanych wulkanów, niektórych kilkukrotnie, znalazły się: Ojos del Salado 6896m (od strony chilijskiej i argentyńskiej) Pissis 6800 m (trzy główne wierzchołki), Llullaillaco 6755 m, Sairecabur 6003 m, Kilimandżaro 5895 m (wraz z wejściem do krateru Kibo), Elbrus 5642 m, Demawend 5634 m i wiele innych. Łącznie udało mu się zdobyć 62 wulkany (dane z dnia 31 grudnia 2022 roku), z czego prawie 50 było czynnych.

Dzięki jego wędrówkom dokonano wielu odkryć - w 2016 roku odnaleziono trzy nowe najwyżej położone jeziora na świecie na wysokości pomiędzy 6415 m a 6510 m w masywie wulkanu Ojos del Salado. Oprócz zdobywania wulkanów zajmował się także aplinizmem. Zdobył kilkaset szczytów, na przykład Pik Lenina 7134 m (Avicenny) i Razdelnaya Peak 6145 m w Pamirze czy też Aconcaguę 6962 m.

Grzegorz Gawlik autor Projekt 100 wulkanow nie żyje

Może Cię zainteresować:

Nie żyje piekarzanin Grzegorz Gawlik. Zdobył prawie 50 czynnych wulkanów

Autor: Martyna Urban

19/04/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon