Nie żyje Antoni Potempa. Wieloletni prezes Przewodników przy Bazylice Piekarskiej miał 83 lata

Antoni Potempa, laureat Nagrody Miasta Piekary Śląskie oraz wieloletni prezes Przewodników przy Bazylice Piekarskiej zmarł w wieku 83 lat. Był autorem wielu książek o Piekarach Śląskich. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 11 maja w Kaplicy Cmentarnej na Józefce.

Bractwo Turystyczne
Antoni Potempa nie żyje

Smutna wiadomość obiegła Piekary Śląskie. Antoni Potempa laureat Nagrody Miasta Piekary Śląskie oraz wieloletniego prezes Przewodników przy Bazylice Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomiej zmarł w wieku 83 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w środę, 11 maja o godzinie 8:30 w Kaplicy Cmentarnej na Józefce.

Kim był Antoni Potempa?

Urodził się 2. maja 1939 r. Uczęszczał do liceum w Piekarach Śląskich. Był prezesem Przewodników przy Bazylice Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich – wykonywał tę posługę przez ponad 21 lat.

Napisał wiele książek o Piekarach Śląskich, między inny: “100 lat Kalwarii w Piekarach Śląskich”, “70 lat Gimnazjum i Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich”, “Parafia Św. Józefa w Piekarach Śląskich”, “Kompania Węglowa S.A. Zakład Górniczy Piekary w Piekarach Śląskich: 100 lat KWK Andaluzja” oraz "Gdzie Rzym, Gdzie Piekary". Jeden rozdział poświęcił wizytom Karola Wojtyły w Piekarach Śląskich. Na sam koniec książki użył słów "Łojcze Święty przidom zaś - czekomy!", dzięki czemu Jan Paweł II po trzech miesiącach od publikacji wysłał mu list z podziękowaniami.

W wolnym czasie poświęcał się aktywnościom fizycznym: skakał na spadochronie, żeglował, wspinał się na skałkach Jury Krakowsko- Częstochowskiej oraz jeździł na nartach. Przez wiele lat zajmował się pszczołami - był aktywnym członkiem Koła Pszczelarzy w Nakle Śląskim.

Śp. Antoni Potempa był laureatem nagrody Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im. Wawrzyńca Hajdy. Otrzymał ją indywidualnie w 2004 roku a w 2009 po raz drugi jako nagrodę zbiorową dla Przewodników – wolontariuszy Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej oraz Kalwarii w Piekarach Śląskich.

Subskrybuj piekary.info

google news icon