Nie wyrzucaj choinki – daj jej drugie życie

Święta Bożego Narodzenia już za nami, ale choinki nadal żyją w naszych domach. Co roku świątecznych drzewek trafia na śmietnik. Istnieje jednak alternatywa, która daje drugie życie choinkom.

01choinkium

Święta bez żywej choinki nie są pełne. Okres bożonarodzeniowego szaleństwa jest już jednak za nami, a w naszych domach nadal zalegają drzewka. Co z nimi zrobić? Większość osób zwyczajnie wyrzuca je na śmietnik. To wielki błąd, ponieważ iglaki mogą jeszcze przez wiele lat mogą wzbogacać ekosystem. Najlepsza opcją jest oddanie choinek do PSZOK, który znajduje się w siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Kotuchy 3 w Piekarach Śląskich. Drzewka można przekazywać do 5 stycznia, w godzinach od 7.00 do 15.00 w dni robocze oraz w sobotę w godzinach między 8.00 a 13.00.

Jakie choinki można oddać?

Drzewka muszą być zielone i niewysuszone. Ich wysokość nie może przekraczać 170 cm. Przyjmowane są tylko choinki w doniczkach z ziemią. Przed oddaniem najlepiej zahartować roślinę. Jak to zrobić? Wystarczy na jakiś czas zostawić ją na korytarzu czy w garażu. Choinki przystosowują się wtedy do niżej temperatury, jaka czeka je na zewnątrz.

Nad przywiezionymi choinkami będą czuwać specjaliści od zieleni, którzy sprawdzą ich system korzeniowy i ogólną kondycję. Te rośliny, które spełnią powyższe standardy zostaną posadzone między innymi w Parku w Kamieniu i osiedlu Sowińskiego oraz w innych częściach naszego miasta.

Cięte choinki również możemy oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w ZGK przy ul. Kotuchy 3, zwłaszcza te wielkogabarytowe, których nie są w stanie zabrać śmieciarki. Te drzewka jednak nie zostaną posadzone - zniszczono ich system korzeniowy. W związku z powyższym, w przyszłym roku warto się zastanowić nad wyborem choinki - te w doniczkach mogą po świętach zyskać nowe życie, a ciętych niestety nie da się później uratować.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon