Najciekawsze projekty piekarskiego Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Piekar Śląskich podczas VIII edycji Budżetu Obywatelskiego złożyli łącznie 40 projektów. 32 wnioski zostały ocenione pozytywnie i wkrótce zostaną poddane publicznemu głosowaniu. Poznajmy najciekawsze z nich.

1bo jpg

Budżet Obywatelski (inaczej zwany partycypacyjnym) to narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy danego miasta decydują w jaki sposób zostanie przeznaczona część środków z jego budżetu. Tak jak w poprzednich edycjach piekarzanie mieli do dyspozycji 2 miliony złotych, z tym, że jeden projekt może opiewać na kwotę max. 700 tys. zł. Do Urzędu Miasta Piekary Śląskie wpłynęło 40 wniosków, z czego 32 otrzymały pozytywną opinię. Wybraliśmy 5 projektów, które naszym zdaniem są najciekawsze.

Które projekty nas zaciekawiły?

1. Piekarskie Miasteczko Rowerowe

To pomysł na stworzenie bezpiecznego miejsca , w którym rowerzyści będą mogli się zapoznać z zasadami ruchu drogowego. Najmłodsi cykliści będą mogli doskonalić swoje umiejętności jazdy na rowerze, a bardziej zaawansowani rowerzyści będą utrwalać i pogłębiać swoją wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego. Na terenie „Piekarskiego Miasteczka Rowerowego” we współpracy z Komendą Miejską Policji, Strażą Miejską oraz stowarzyszeniem rowerowym Piekarskie Koła w Piekarach Śląskich możliwe stanie się przeprowadzanie egzaminów na kartę rowerową. Miejsce ma powstać na terenie parku przy ul. Armii Krajowej. Miasteczko będzie się składać z: utwardzonej nawierzchni, pasów i linii poziomych, znaków drogowych pionowych i poziomych, pasów zieleni i chodnika, ławek i stojaków rowerowych oraz koszy na śmieci. Wartość tego projektu to 700 000,00 zł.

2. Zielony Zakątek w cieniu blokowisk – czytelnia letnia przy Miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejsce powstanie w ogródku znajdującym się przy bibliotece. Tak jak wskazuje nazwa, zielony zakątek będzie przepełniony roślinami, wśród których będzie można się ukryć i zrelaksować z książką. Głównym beneficjentem projektu będą czytelnicy piekarskiej biblioteki oraz harcerze piekarskiego Hufca ZHP, którzy pomogą w jego realizacji (dobór roślin, nasadzenie i pielęgnacja). Letnia czytelnia będzie również dostosowana do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W jednej części ogródka staną stoły z parasolami, przy których będzie można przejrzeć czasopisma. Przeczytać książkę lub popracować na komputerze (w ogródku jest dostępny bezprzewodowy internet). W drugiej części powstanie krąg z ławkami, tam będą odbywać się zajęcia dla dzieci i młodzieży. W tym miejscu harcerze będą mogli również prowadzić swoje zbiórki. W letniej czytelni będą również prowadzone lekcje biblioteczne, kameralne spotkania z ciekawymi osobowościami oraz pikniki tematyczne. W ramach projektu zostaną również wyremontowane tylne schody, które prowadzą do ogródka. Dodatkowo ogrodzenie zostanie odmalowane, a zniszczone przęsła zostaną wymienione. Koszt tego projektu to 27 000,00 zł.

3. Festiwal muzyki Hip-Hopowej w Piekarach Śląskich

Po tym, jak zostaliśmy zamknięci w domach, a restrykcje i obostrzenia zakazywały nam kolejnych aktywności sportowych i kulturalnych, mieszkańcy Piekar Śląskich potrzebują integracji na świeżym powietrzu. Idealnym pomysłem jest organizacja festiwalu muzyki undergroundowej. Oprócz koncertów zostaną zorganizowane pokazy skateboardowe, malowanie graffiti czy pokazy tańca i turntable. Na scenie zaprezentują się przedstawiciele różnych odłamów gatunku hip-hop. Należy również zauważyć, że muzyka hip-hopowa bije teraz rekordy popularności na ryku muzycznym. Wartość tego projektu to 131 000,00 zł.

4. Leżaki miejskie przy Kopcu Wyzwolenia

Projekt zakładał doposażenie terenu wokół Kopca Wyzwolenia w 3 drewniane szałasy, które posłużą jako schronienie przed deszczem lub nadmiernym słońcem dla osób odwiedzających miejsce. Dodatkowo wnioskodawca uwzględnił również rozłożenie 12 sztuk leżaków, które zwiększyłyby możliwości rekreacji i wypoczynku tego miejsca. Leżaki byłyby świetnym rozwiązaniem podczas różnych wydarzeń kulturalnych, które cyklicznie są organizowane na ternie Kopca Wyzwolenia np. noc spadających gwiazd. Koszt tego projektu to łącznie 39 000,00 zł. Urząd Miasta postanowił jednak, że możliwa będzie realizacja tylko części projektu – ta z montażem leżaków miejskich. Ostateczna wartość projektu to 28 000,00 zł.

5. Tablice na ulice

Projekt zakłada uhonorowanie konkretnych 15 osób, które nierozerwalnie są związane z Piekarami Śląskimi, poprzez umieszczenie tablic informacyjnych w miejscach ich działalności. Tablica ma zawierać: minimum 1 zdjęcie, krótki życiorys, twórczość/osiągnięcia, ciekawostki. W każdej piekarskiej dzielnicy stanęłaby przynajmniej jedna taka tablica. Tablice pełniłyby funkcję informacyjną, historyczną, marketingowo-promocyjną oraz dekoracyjną. Ponadto zwiększa świadomość i wiedzę mieszkańców na temat ważnych osobowości z Piekar Śląskich. Tablice będą również chętnie czytane przez turystów odwiedzających nasze miasto. Twórcami projektu są Jakub Müller i Leszek Bensz – współtwórcy strony internetowej www.PiekarskiWerk.pl. Koszt tj inwestycji to 40 000,00 zł.

Subskrybuj piekary.info

google news icon