Nabożeństwo majowe pod kaplicą Maria Hilf

Dzisiaj, 31 maja 2021 roku odbędzie się tradycyjne nabożeństwo majowe pod kaplicą Maria Hilf. Do udziału w uroczystości szczególnie zachęcają społecznicy, którzy opiekują się tym historycznym zabytkiem.

Kapliczka Maria Hilf

Osoby, które działają na rzecz kapliczki Maria Hilf gorąca zachęcają wszystkich mieszkańców Piekar Śląskich i Bytomia do wzięcia udziału w nabożeństwie majowym. Uroczystość odbędzie się 31 maja o godzinie 18.30. Społecznicy podkreślają, że z tm istotnym zabytkiem dla miasta związani są od 2015 roku, kiedy to została zorganizowana akcja sprzątania terenu wokół kaplicy. Obiekt posiada kilkusetletnią historię - był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach Śląska.

Ta maleńka kapliczka przez kilkadziesiąt lat nie była remontowana. Co gorsza, obiekt został doszczętnie zdemolowany i okradziony. Na szczęście władze miasta pozyskały środki, które umożliwiły rozpoczęcie prac budowlanych.

– W 2019 r. udało się miastu uzyskać akt własności kapliczki. Ponieważ ma ona duże znaczenie historyczne dla Piekar Śląskich i jego mieszkańców, wpisaliśmy ją do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, co pozwoliło sięgnąć po dotację. W 2020 r. został zrealizowany I etap inwestycji w wysokości 79 195,01 zł. W ten sposób szczęśliwego końca dobiega wieloletnia batalia wielu społeczników i władz samorządowych o uratowanie tego wyjątkowego zabytku – mówi Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Zakres prac

Remont w pierwszej fazie obejmuje uporządkowanie, uzupełnienie i rewitalizację terenu wokół kapliczki. Ważną część prac jest renowacja i uzupełnienie ubytków zabytkowej zabudowy obiektu. Na zewnątrz zostaną wykonane prace naprawcze oraz remont układów konstrukcyjnych budowli. Na szczycie kapliczki pojawi się również dzwon. Stolarka okienna i drzwiowa zostanie odtworzona. Budynek zyska nową instalację elektryczną, a także alarm i monitoring, który zapobiegnie ewentualnych zniszczeń i kradzieży.

Cała inwestycja pochłonie 549 903,10 zł, z czego 74 834,54 zł to dotacja pochodząca od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Prace potrwają najprawdopodobniej do końca czerwca.

fot. Roksana Druszcz

Subskrybuj piekary.info

google news icon