MPWiK inwestuje w rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Powstało łącznie kolejnych 5 km sieci

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji systematycznie rozbudowuje i modernizuje miejską sieć wodociągów i kanalizacji. Dzięki takim działaniom dochodzi do mniejszej liczby awarii. Obecnie łączna długość sieci wraz z przyłączami wynosi 217 km.

fot. UM w Piekarach Śląskich
Mpwik nankera krupy1 870x400

MPWiK permanentnie zwiększa długość sieci wodociągów i kanalizacji w mieście. W latach 2020-2021 wybudowano ok. 3,5 km sieci wodociągowej z przyłączami oraz 1,6 km kanalizacji sanitarnej z przyłączami. Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln zł.

Oszczędności w postaci pras

Miasto oprócz rozbudowy sieci, zainwestowało również w wymianę pras do osuszania odpadów. Są one jednym z elementów ciągu technologicznego obu piekarskich oczyszczalni. Wymianę rozpoczęto od wymiany prasy na większej Oczyszczalni „Północ”, drugie w kolejności będzie "Południe".

W skutek tej inwestycji miasto oszczędza na trzy sposoby. Po pierwsze na wodzie. Od chwili uruchomienia prasy - od sierpnia 2021 roku, na wodzie zaoszczędzono około 7 tys. zł miesięcznie. Dzięki prasie i większej efektywności, osad jest odwodniony, co oznacza, że jest go mniej, czyli spadają koszty wywozu. W ten sposób MPWiK rocznie odłożyło ok. 200 tys. zł. Kolejne oszczędności poczyniono także na prądzie, którego koszty spadły wraz z wymianą.

- Niejako powiązana z kupnem prasy jest inwestycja w nową wagę stacjonarną. Każdy kilogram osadów mniej, to konkretne oszczędności. Dlatego skoro już spółka zainwestowała w prasę, to chce też dokładnie wiedzieć jakie ilości odpadów są wywożone - tłumaczy z komunikacie Urząd Miasta w Piekarach Śląskich.

Subskrybuj piekary.info

google news icon