Młody wandal odpowie za swoje swoje czyny

Wybite szyby, wulgaryzmy na elewacjach bloków czy drobne kradzieże – oto skutki „zabaw” młodocianych chuliganów. Do podobnego incydentu doszło w naszym mieście pod koniec listopada – wandal zniszczył kratę zabezpieczającą okno w Miejskim Domu Kultury.

Mdk

Młody wandal

Zniszczenie mienia to bardzo częste wykroczenie/przestępstwo, którego dopuszczają się małoletni. Do takiego zdarzenia doszło 30 listopada w Piekarach Śląskich. Wandal wyrwał kratę zabezpieczającą okno w Miejskim Domu Kultury przy ul. Bytomskiej 73. Straty, które wyrządził oszacowano na 700 zł. Policja od tego momentu prowadziła szeroko zakrojone poszukiwania sprawcy tego incydentu. Podczas prężnie prowadzonych działań piekarscy funkcjonariusze wpadli na trop 13-latka. Młody mieszkaniec Piekar Śląskich podczas przesłuchania przyznał się do zarzucanego mu czynu. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd rodzinny.

Co grozi za zniszczenie mienia?

Zniszczenie mienia jest uznawane jako wykroczenie bądź przestępstwo. Podstawowym kryterium do kategoryzacji tego czynu jest oszacowana kwota zniszczonego lub uszkodzonego mienia – powyżej 500 zł incydent staje się przestępstwem. Kara za popełnione wykroczenie to: areszt, ograniczenie wolności albo grzywna. Jeśli osoba dopuściła się czynu, noszącego znamiona przestępstwa, kara rośnie wprost proporcjonalnie do wartości zniszczonego mienia. Za zniszczenie mienia, którego wartość przekracza 200 000,00 zł można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Powyższy przypadek klasyfikuje się jako przestępstwo. Procedury będą jednak inne, ponieważ sprawcą jest osoba małoletnia. Sprawą zajmie się uprawniony do tego organ – sąd rodzinny.

fot. Facebook Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich

Subskrybuj piekary.info

google news icon