Milion złotych dla działkowiczów ze Śląska! Można dostać do 50 tysięcy dofinansowania

Województwo śląskie przekaże milion złotych na wsparcie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. To element strategii "Zielone Śląskie 2030".

Zarządcy ogródków działkowych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na najpilniejsze inwestycje. To pierwszy tego typu program w naszym województwie.

– Mamy świadomość, jak ważną rolę w integracji lokalnej społeczności oraz życiu kulturalnym pełnią Rodzinne Ogrody Działkowe. To tam pielęgnowane są tereny zielone, o które wszyscy musimy dziś dbać w sposób szczególny. Wsparcie ROD wpisuje się w strategię rozwoju „Zielone Śląskie 2030”. Zachęcam do składania wniosków i skorzystania ze wsparcia – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Działkowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie

Wsparcie dotyczy infrastruktury ogrodowej. Jednorazowo można otrzymać nawet 50 tysięcy złotych. Wnioski o dofinansowanie można składać do 6 sierpnia 2021 roku.

Pieniądze te można przeznaczyć np. na:

  • prace budowlane,
  • modernizację alei i dróg ogrodowych wraz odwodnieniem,
  • modernizację zbiorników wody deszczowej i meliorację.

Ogródki działkowe, szczególnie po utracie patronatu zakładów pracy, mają duże problemy ze znalezieniem pieniędzy na inwestycje.

Ogródki działkowe się starzeją

Jak wyjaśnia nam Józef Noski, prezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców, jest sporo do zrobienia – trzeba zająć się szczególnie infrastrukturą elektryczną i wodociągową oraz wymianą ogrodzeń.

– Pieniądze są potrzebne działkowcom w ogrodach do budowy infrastruktury ogrodowej, która starzeje się od czasów, gdy utraciliśmy „patronat” zakładów pracy. Ogrody zostały same sobie i muszą łożyć z własnych pieniędzy na utrzymanie – wyjaśnia Józef Noski. – Trzeba powiedzieć, że niektóre ogrody istnieją już 120 lat, czyli tak infrastruktura została zniszczona, zdewastowana. Wszystkie te obiekty starzeją się – dodaje.

Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że obecnie w Polsce jest 4 tys. rodzinnych ogrodów działkowych, które skupiają łącznie 900 tys. działek o łącznej powierzchni 41 tys. ha. Korzysta z nich ok. 4 mln Polaków.

Wniosek i regulamin programu dla działkowiczów można znaleźć na stronie www.slaskie.pl/content/milion-dla-dzialkowcow

Subskrybuj piekary.info

google news icon