Mieszkańcy Piekar mogą wziąć budżet w swoje ręce. Urząd Miasta czeka na propozycje nowych inwesycji

Już niebawem rusza kolejna edycja BO. Każdy zainteresowany ma szansę zgłosić własny projekt, który ubogaci miasto. Może to być propozycja inwestycji, remontu, warsztatów, wydarzenia kulturalnego... Chętni mają czas do 25 marca.

Piekary slaskie budzet obywatelski

Budżet Obywatelski w Piekarach Śląskich

Kolejna odsłona rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Od 5 lutego można składać swoje wnioski. Przypomnijmy szybko, jak to działa. Mieszkańcy zgłaszają propozycje na zadanie, które powinno zostać zrealizowane w Piekarach. Wypełnione formularze należy dostarczyć do Urzędu Miasta. Tam dokumenty przechodzą przez weryfikacje. Pozytywnie zakwalifikowane projekty trafiają do etapu głosowania. Każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, może przyznawać punkty wybranym zadaniom. Pomysły, które uzyskały najwięcej głosów są wykonywane przez samorząd w kolejnym roku.

- Budżet obywatelski to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy współtworzą budżet danego miasta, współdecydując o dystrybucji określonej puli środków publicznych. Mówiąc najprościej – to współdecydowanie mieszkańców miasta o tym, na co przeznaczona zostanie część pieniędzy z miejskiej kasy - tłumaczą urzędnicy.

W tym roku Piekary Śląskie na BO przeznaczyły łącznie 2 000 000 zł. Pula ta będzie podzielona między projekty duże (1 750 000 zł) i małe (250 000 zł). Pierwsze z nich mogą wynosić maksymalnie 800 000 zł za jedno zadanie, w przypadku drugich jest to kwota 50 000 zł.

- Projekty realizowane w Budżecie Obywatelskim mogą dotyczyć wyłącznie spraw znajdujących się w zakresie zadań publicznych pozostających w kompetencjach Miasta. Można zgłaszać zarówno projekty "twarde" (inwestycyjne), jak i projekty "miękkie" (kulturalne, artystyczne, społeczne). Zarówno jedne, jak i drugie powinny realnie poprawiać jakość życia mieszkańców - dodają urzędnicy miejscy.

Jak zgłosić swój projekt

Jeśli macie pomysł na ciekawe zadanie, warto spróbować swoich sił. Potrzebne dokumenty znajdziecie na stronie internetowej obywatelski.piekary.pl lub w Punktach Informacyjnych Budżetu Obywatelskiego. Wypełniony formularz trzeba dostarczyć:

  • osobiście do Urzędu Miasta,
  • listownie na adres: Urząd Miasta Piekary Śląskie, ul. Bytomska 84, 41-940 Piekary Śląskie, z dopiskiem "Budżet Obywatelski",
  • drogą mailową na adres: pbo@piekary.pl, gdzie załącznikami do maila powinien być skan podpisanego wniosku oraz skany załączników.

W przypadku wątpliwości czy trudności, jakie mogą pojawić się podczas całego procesu tworzenia wniosku, zawsze można porozmawiać z osobą, której zadaniem jest właśnie wsparcie nas. To koordynator ds. Budżetu Obywatelskiego. Skontaktujemy się z nim telefonicznie (32 776 14 35 lub 691 693 031) albo mailowo (pbo@piekary.pl).

Harmonogram XI Budżetu Obywatelskiego

  • Składanie projektów - od 5 lutego 2024 do 25 marca 2024
  • Weryfikacja - do 9 kwietnia 2024
  • Ogłoszenie projektów pozytywnie zweryfikowanych - do 22 kwietnia 2024
  • Publiczna prezentacja - w dniu 8 maja 2024
  • Ogłoszenie list projektów poddanych pod głosowanie – 13 maja 2024
  • Głosowanie internetowe, papierowe i w punktach głosowania internetowego – od 27 maja 2024 do 10 czerwca 2024
  • Ogłoszenie listy zwycięskich projektów - do 28 czerwca 2024
Nowy plac zabaw w Piekarach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Nowy plac zabaw w Piekarach Śląskich już opanowany przez maluchy. Powstał dzięki mieszkańcom

Autor: Urszula Gołkowska

28/09/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon