Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje duże inwestycje w ekologię

Bezpieczeństw energetyczne i troska o planetę. Te dwie kwestie są naprawdę ważne. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stawia na ekologię. Planowane są naprawdę duże inwestycje.

Zielona energia

W zeszłym roku, Główny Instytut Górnictwa przeprowadził audyt energetyczny wszystkich obiektów w spółce. Dzięki temu, na Oczyszczalni Południe w Dąbrówce Wielkiej udało się zamontować pierwszą instalację fotowoltaiczną. Jej moc to 50 kW. Taka moc pozwala na produkcję energii potrzebnej do pracy wszystkich urządzeń na terenie oczyszczalni. Długość ciągu paneli to ok. 50 m. Kolejną inwestycją, która ma zostać zrealizowana już w przyszłym roku jest powstanie fotowoltaiki na terenie Oczyszczalni Północ, zlokalizowanej między os. Wschód a Namiarkami.

Elektryczne samochody

Rok temu udało się zakupić pierwszy tego typu pojazd. W planach są kolejne. Do 2025 roku, udział samochodów zasilanych energią elektryczną ma wynosić 30%. To naprawdę sporo.

Nie tylko woda i ścieki

Przedsiębiorstwo zajmuje się oczywiście dystrybucją wody i odbiorem śmieci, ale czynnie uczestniczy także w akacjach związanych z ochroną naturalnych zasobów środowiska. W tym roku MPKiW przystąpiło do współpracy z AIUT oraz naukowcami Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk. Współpraca ma pomóc w opracowaniu strategii, dzięki której straty wody zostaną zminimalizowane.

Zdalny odczyt wodomierzy

Dla mieszkańców Piekar Śląskich to nie nowość. Na terenie miasta z powodzeniem działa już system IoT, dzięki któremu odczytu z wodomierza można dokonać zdalnie, w oparciu o energooszczędną, bezprzewodową technologię komunikacji LoRaWAN. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu do odczytu nie jest już potrzebny pracownik fizyczny.

Subskrybuj piekary.info

google news icon