Michał Muszalik został nominowany do nagrody poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego "Orfeusz". Nominacja za tomik Hotel Globo

Piekarzanin Michał Muszalik został nominowany do nagrody poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego "Orfeusz". Nominacja została przyznana za tomik - Hotel Globo. Kolejny etap rozstrzygnięć, czyli wyłonienie pięciu finalistów i laureata Orfeusza Mazurskiego nastąpi pod koniec czerwca, natomiast gala wręczenia nagród odbędzie się 30 lipca.

Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku „Orfeusz” to polska nagroda literacka, która utworzona została w 2011. Wręczenie nagród rozpoczęto od 2012 roku. Jej inicjatorem był Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Celem nagrody jest uhonorowanie osiągnięć polskiej poezji lirycznej. Otrzymują ją autorzy najlepszych książek poetyckich napisanych i wydanych w języku polskim za rok poprzedni.

- Ta nominacja była dla mnie wielkim zaskoczeniem. W konkursie brało udział 300 osób, które zgłoszone zostały przez instytucje i wydawnictwa - mówi Michał Muszalik, 28-letni piekarzanin.

14 kwietnia Muszalik został nominowany do nagrody poetyckiej. Nominację otrzymał wśród pozostałych 20 literatów za tomik - Hotel Globo. Jest też autorem tomu wierszy: „Węgiel, kryształ, kamień: wiersze z lat 2012-2015” (2016). Jego historia rozpoczęła się od zaproszenia przez dyrektora Biblioteki Śląskiej - Zbigniewa Kadłubka do projektu wydawniczego. Piekarzanin zgodził się, dzięki czemu przez kilka miesięcy powstawał i chylił się ku końcowi tomik wierszy Hotel Globo. - Kompletowałem je przez 5 lat, ale w fazy składania usiadłem pod koniec 2020 roku - dodaje.

Dla piekarzanina to ogromna nominacja, ponieważ został wyłoniony spośród 300 osób. Jednak po cichu liczy, że jury wybierze jego wiersze jako zwycięskie. Poezja dla Muszalika jest pasją i hobby. - Zachęcam piekarzan do zapoznania się z moją poezją i trzymania kciuków w kolejnym etapie.

Kim jest piekarski poeta?

Michał Muszalik urodził się w 1994 r. w Bytomiu, ale praktycznie od samego początku mieszka w Piekarach Śląskich. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Śląskim, pasjonat historii i literatury, poeta, członek Klubu Jagiellońskiego. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza Pasierba w dziedzinie poezji za rok 2014. Autor dwóch tomów wierszy: „Węgiel, kryształ, kamień: wiersze z lat 2012-2015” (2016) i "Hotel Globo" (2021).

Subskrybuj piekary.info

google news icon