Michał Muszalik zwycięzcą plebiscytu na Orfeusza Czytelników 2022. Tytuł za za tomik "Hotel Globo".

Michał Muszalik dzięki wsparciu publiczności został zwycięzcą plebiscytu na Orfeusza Czytelników. Otrzymał nagrodę poetycką im. K.I. Gałczyńskiego w konkursie o zasięgu ogólnopolskim. Jego tomik "Hotel Globo" został doceniony również poza Piekarami Śląskimi. Dla Muszalika zwycięstwo w tej kategorii było prawdziwym zaskoczeniem.

W sobotę, 30 lipca w Leśniczówce Pranie na Mazurach odbyła się Gala wręczenia Orfeuszy. Piekarzanin - Michał Muszalik, dzięki swojemu tomikowi "Hotel Globo" zakwalifikował się do ścisłego finału. Choć decyzją jury zwycięzcą został Zbigniew Machej za tomik „2020”, to już dzień później Muszalik otrzymał zaskakującą wiadomość.

Poezja pozostałych finalistów była na wysokim poziomie

Zdaniem Muszalika wszyscy pozostali finaliści są znakomitymi, uznanymi poetami. Piekarzanin już wcześniej znał twórczość m.in. Adriany Szymańskiej, Doroty Szatters i wielu innych poetów.

W dniu finałowej gali wszyscy finaliści zgromadzili się około godziny 17 na uroczyste rozpoczęcie. Gala przeplatana była koncertem, a podczas niej finaliści usłyszeli kilka słów recenzji jury nt. swojego dzieła. O godzinie 19 gala zakończyła się i ogłoszono tegorocznego zwycięzcę Orfeuszy. Dzień później Michał Muszalik otrzymał informację, iż został został zwycięzcą plebiscytu na Orfeusza Czytelników.

- Nie spodziewałam się takiego werdyktu, jest mi niezmiernie miło z tego powodu. Chciałabym wszystkim serdecznie podziękować, za wyrazy sympatii oraz duże wsparcie. Cieszę się, że mogłem być na mazurach wśród otwartych na nowe idee ludzi - podkreśla Michał Muszalik.

W ramach nagrody Orfeusza Muszalik będzie miał możliwość organizacji jesienią wieczoru autorskiego. Obecnie nie jest jeszcze znana data i miejsce wydarzenia, jak mówi piekarzanin w najbliższych tygodniach pojawi się więcej informacji na ten temat.

Piekarzanin zapytany o dalsze plany zapowiedział, że obecnie chce skupić się na obowiązkach zawodowych. Choć jak sam podkreśla, chciałby kilka dzieł literackich jeszcze rzeczy napisać. - Moja motywacja do tworzenia jest większa dzięki tej nagrodzie. Ogromne wrażenie wywarła na mnie liczba zaangażowanych osób w ten projekt. To naprawdę wiele dla mnie znaczy.

Kim jest piekarski poeta?

Michał Muszalik urodził się w 1994 r. w Bytomiu, ale praktycznie od samego początku mieszka w Piekarach Śląskich. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Śląskim, pasjonat historii i literatury, poeta, członek Klubu Jagiellońskiego. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza Pasierba w dziedzinie poezji za rok 2014. Autor dwóch tomów wierszy: „Węgiel, kryształ, kamień: wiersze z lat 2012-2015” (2016).

14 kwietnia Muszalik został nominowany do nagrody poetyckiej. Nominację otrzymał wśród pozostałych 20 literatów za tomik - Hotel Globo (2021). Jego historia rozpoczęła się od zaproszenia przez dyrektora Biblioteki Śląskiej - Zbigniewa Kadłubka do projektu wydawniczego. Piekarzanin zgodził się, dzięki czemu przez kilka miesięcy powstawał i chylił się ku końcowi tomik wierszy Hotel Globo.

Subskrybuj piekary.info

google news icon