Miasto organizuje uroczystą mszę świętą pod odnowioną Kaplicą Marii Hilf

Przez lata zapomniana i niczyja. Kapliczka Marii Hilf, leżąca na pograniczu dawnych Gmin Rozbark i Szarlej, jeszcze do czasów III Powstania Śląskiego należała do dzisiejszej bytomskiej parafii...

Po plebiscytowych zmianach, stała się własnością parafii piekarskiej, a po powstaniu Trójcy Świętej w Szarleju - to właśnie ta parafia sprawowała opiekę nad obiektem sakralnym. Po latach - zapomniana i niczyja - doczekała się remontu. Dzięki społeczności, która pomogła ocalić miejsce od zapomnienia - wierni mogą brać czynny udział w organizowanych tam uroczystościach religijnych.

Remont kapliczki

Od ponad 5 lat, mimo opłakanego stanu, w kaplicy odbywały się nabożeństwa majowe. Dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy, miasta i kościoła - w tym roku udało się wyremontować obiekt. Wyczyszczono i zadbano o całą elewację, wszelkie ubytki zostały zasklepione, a od postaw położono dachówkę. Wstawiono także nowe okna i drzwi, a nad historycznym napisem „Erbaut Maria Hilf 1905” pojawił się mosiężny dzwon. Od frontu obejścia kaplicy postawiono tablicę informacyjną, z boku znajdują się ławki i kosze na śmieci. Zainstalowano także monitoring i oświetlenie. Do czasu wielkich zmian, obiekt był porośnięty krzewami, elewacja była pomalowana i popisana przez młodzież, wokół pełno było butelek po napojach alkoholowych.

Uroczysta msza święta

Na uroczyste nabożeństwo zaprasza miasto, które organizuje msze świętą pod kapliczką. Odbędzie się ona dziś, 20 września 2020 roku o godz. 16:00.

Dojazd do kapliczki

Kapliczka Marii Hilf jest zlokalizowana na mało uczęszczanym terenie. Jadąc autobusem należy wysiąść na pierwszym przystanku w Bytomiu. W przypadku linii 114, 99, 24, 104, 52 - to Bytom Kruszcowa. Dojechać można także samochodem - z Piekar w stronę Bytomia. Należy skręcić w ul. Starą przed Rezydencją, a na rozwidleniu dróg udać się w prawo, w kierunku torów kolejowych. Drugą opcją jest (jadąc DW911) w stronę węzła A1 - za Podmiejską skręcić w prawo i jadąc drogą dojazdową równoległą do Autostrady Bursztynowej, dojechać do wiaduktu kolejowego, zaparkować tam samochód i dalej, pieszo, wchodząc na wiadukt skręcić w lewo. Idąc przy torach również można dotrzeć do kaplicy. Jest ona usytuowana w miejscu, gdzie drogi (nie o nawierzchni asfaltowej) są bardzo wąskie. Dobrym rozwiązaniem jest także piesza wędrówka np. od ul. Kanałowej, wzdłuż Szarlejki do wspomnianego wyżej wiaduktu oznaczonego strzałką.

Możliwości dojścia do kaplicy
Strzałka w dół - 50.369363, 18.922921 - alternatywa parkingowa; strzałka u góry w prawo - 50.369275, 18.935125 - droga, w którą należy skręcić; strzałka na dole w prawo - wjazd w ul. Starą

zdj. FB kapliczki

Subskrybuj piekary.info

google news icon