Miasto kolejny raz walczy o dofinansowanie z RFIL – 3 inwestycje w zasięgu ręki

Kościuszki22

W drugiej turze świadczeń w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Piekary Śląskie otrzymały jedynie 600 tys. zł, które wystarczą na realizację jednego przedsięwzięcia. Miasto złożyło kolejne 3 wnioski na kwotę niemal 20,5 mln zł.

Jakie projekty zostały zgłoszone?

Pierwsze zadanie dotyczy modernizacji zabytkowej kamienicy na Szarleju przy ul. Kościuszki 22. W tej chwili budynek jest wyłączony z użytku, a jedynie na parterze działa siedziba NFZ. Poprzez realizację tego przedsięwzięcia powstanie kilkadziesiąt nowych mieszkań w dobrej lokalizacji. Koszt tej inwestycji to 6,5 mln zł.

Drugi wniosek odnosi się do remontu starej szkoły specjalnej przy ul. Bytomskiej oraz stworzenia nowoczesnego Centrum Kultury Młodzieżowej. Budynek zostanie ocieplony, a wszystkie instalacje ulegną wymianie. Ponadto pomieszczenia zostaną przebudowane i dostosowane do pełnienia nowych funkcji. Obecnie w tym obiekcie mieszczą się połączone placówki Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 i nr 2. Ta inwestycja opiewa na sumę 5 mln zł.

Kolejny zgłoszony projekt jest bardzo ważnym przedsięwzięciem, jednak nie będzie on powierzchownie widoczny. Mowa tu o zabezpieczeniu niszczejącego kanału Szarlejki w Piekarach Śląskich. Zadanie zakłada: wykonanie inwentaryzacji, ekspertyzy, dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenia robót budowlanych. Tunel od lat nie jest konserwowany przez co w przyszłości może stwarzać niebezpieczeństwo. Zawalenie czy szkody, które mogą niebawem powstać wygenerują nie tylko koszty finansowe – mogą okazać się tragiczniejsze w skutkach. Na ten cel, władze miasta ubiegają się o kwotę 9 mln zł.

Wszystkie potrzebne dokumenty zostały złożone – teraz pozostało czekać na - miejmy nadzieję - pozytywne rozpatrzenie wniosków. Ubiegłe tury przyznawania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie były dla nas łaskawe – Piekary Śląskie otrzymały najmniejsza kwotę dofinansowania z miast na prawach powiatu. Wina leży po stronie w niedoprecyzowaniu wymogów, jakimi kierują się osoby przyznające świadczenia poszczególnym miastom. Przydałby się klarowny komunikat dotyczący jasnych warunków, jakie trzeba spełnić by otrzymać środki na daną inwestycję.

Dlaczego tak ważne jest ujednolicenie tych zasad? Odpowiedź jest bardzo prosta. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych miał pomóc wszystkim miastom, ponieważ każde zostało dotknięte obostrzeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa. Nikt tutaj nie powinien być faworyzowany, ani pomijany.

fot. Google Maps

czytaj dyskusję

czytaj więcej: