Metoda na policjanta nadal aktualna – mieszkaniec Piekar Śląskich stracił sporą sumę pieniędzy

Przestępcy wymyślają coraz to nowsze metody, by wyłudzić pieniądze od łatwowiernych ludzi. Metody na wnuczka czy policjanta są dobrze znane, a mimo to nadal wiele osób ulega namowom oszustów i oddaje im oszczędności swojego życia. Kilka dni temu doszło do podobnego incydentu w naszym mieście – mężczyzna stracił w podobny sposób wszystkie oszczędności zgromadzone w swoim mieszkaniu.

1wyłudzneiepixa

Oszuści znów zaatakowali

Policjanci prowadzą szeroko zakrojone działania profilaktyczne, które mają za zadanie uświadomić ludzi, szczególnie starszych, o metodach wyłudzeń, jakie stosują przestępcy. Funkcjonariusze współpracują również z innymi podmiotami, organizują akcję informacyjne, jednak mimo to nadal zdarzają się osoby, które oddają cały swój dobytek oszustom. Do takiego właśnie zdarzenia doszło kilka dni temu w Piekarach Śląskich. 78-letni mieszkaniec naszego miasta padł ofiarą oszustów – przekazał im swoje zgromadzone oszczędności. Mężczyznę odwiedził „policjant”, który rzekomo prowadził działania przeciwko nieuczciwym listonoszom. Oszust wprawnie manipulował 78-latkiem - uzyskał od niego 70 tys. zł. Dzień później senior się zreflektował i powiadomił o zajściu policję. Nad sprawą pracują teraz kryminalni z piekarskiej policji.

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Przede wszystkim trzeba rozmawiać. Należy uświadomić seniorów z najbliższego otoczenia, że prawdziwi policjanci, funkcjonariusze CBŚ czy prokuratorzy nigdy nie zażądają od nich przekazania gotówki czy przelania jej na konto w ramach „dowodu w sprawie”. Aby się upewnić czy faktycznie rozmawiamy z funkcjonariuszem, należy zadzwonić do jednostki, której jest rzekomym przedstawicielem. Bądźmy ostrożni: nie przekazujmy danych wrażliwych nieznajomym osobom. Wpuszczając kogoś do domu kierujmy się zdrowym rozsądkiem – domniemana rodzina, policjanci czy inni funkcjonariusze mogą być osobami, które chcą wyłudzić od nas pieniądze. Nie dajmy się oszukać!

Subskrybuj piekary.info

google news icon