“Mamo! Tato! Tutaj jestem!” Śląska Policja rusza z nową kampanią

W ubiegłym roku w Polsce zaginęło ponad 2 tysiące dzieci. Większość z nich udaje się odnaleźć, ale zdarzają się porwania, które kończą się niepowodzeniem. Fundacja ITAKA zajmująca się poszukiwaniami osób zaginionych przekonuję, że w wielu przypadków można uniknąć dzięki właściwej edukacji najmłodszych.

Samotne dziecko

Do zaginięcia może dojść w ułamek sekundy. Chwila nieuwagi, ogrom informacji płynących z każdej strony czy telefon w ręku dorosłego to wszystko może nieść ze sobą przerażające skutki. Nawet chwilowe zagubienie dziecka w sklepie, w centrum miasta czy galerii handlowej jest sytuacją stresująca dla samego dziecka jak i dla opiekuna. Jak tego uniknąć?

Potrzeba uświadamiania

Działania kampanii będą skupiać się na rozmowach z obywatelami oraz ich pociechami. Nie zabraknie również treści informacyjnych w mediach. Głównym celem jest nauka asertywności, której często brakuje najmłodszym przy okazji poznawania nowej osoby. Często oblegane miejsca sprzyjają anonimowości, którą mogą wykorzystać osoby, które będą chciały poczęstować cukierkiem czy zaproponują pokazanie szczeniaka w domu.

Należy pamiętać, że dziecko w sytuacji wzmożonego stresu może działać irracjonalnie - należy więc uświadamiać i tłumaczyć. Uczenie dziecka ostrożności oraz mówienia “NIE” jest w tym przypadku bardzo ważne.

“Mamo! Tato! Tutaj jestem!” to kampania, która ma zmniejszyć liczbę zaginionych dzieci oraz edukować. Nauka w tym aspekcie to praca domowa również dla rodziców, którzy każdego dnia powinni podejmować działania, wykluczające traumatyczne sytuacje.

Subskrybuj piekary.info

google news icon