“Mamo! Tato! Tutaj jestem!” Śląska Policja rusza z nową kampanią

W ubiegłym roku w Polsce zaginęło ponad 2 tysiące dzieci. Większość z nich udaje się odnaleźć, ale zdarzają się porwania, które kończą się niepowodzeniem. Fundacja ITAKA zajmująca się poszukiwaniami osób zaginionych przekonuję, że w wielu przypadków można uniknąć dzięki właściwej edukacji najmłodszych.

Samotne dziecko

Do zaginięcia może dojść w ułamek sekundy. Chwila nieuwagi, ogrom informacji płynących z każdej strony czy telefon w ręku dorosłego to wszystko może nieść ze sobą przerażające skutki. Nawet chwilowe zagubienie dziecka w sklepie, w centrum miasta czy galerii handlowej jest sytuacją stresująca dla samego dziecka jak i dla opiekuna. Jak tego uniknąć?

Potrzeba uświadamiania

Działania kampanii będą skupiać się na rozmowach z obywatelami oraz ich pociechami. Nie zabraknie również treści informacyjnych w mediach. Głównym celem jest nauka asertywności, której często brakuje najmłodszym przy okazji poznawania nowej osoby. Często oblegane miejsca sprzyjają anonimowości, którą mogą wykorzystać osoby, które będą chciały poczęstować cukierkiem czy zaproponują pokazanie szczeniaka w domu.

Należy pamiętać, że dziecko w sytuacji wzmożonego stresu może działać irracjonalnie - należy więc uświadamiać i tłumaczyć. Uczenie dziecka ostrożności oraz mówienia “NIE” jest w tym przypadku bardzo ważne.

“Mamo! Tato! Tutaj jestem!” to kampania, która ma zmniejszyć liczbę zaginionych dzieci oraz edukować. Nauka w tym aspekcie to praca domowa również dla rodziców, którzy każdego dnia powinni podejmować działania, wykluczające traumatyczne sytuacje.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Nowe samochody dla śląskiej policji

Nowe nieoznakowane radiowozy dla śląskiej policji. Zdjęcia

Reanimacja kobiety

Piekarscy policjanci uratowali życie starszej kobiety

Piekarscy policjanci odnaleźli flet

Piekarscy policjanci odzyskali flet warty kilka tysięcy zł

Pirat drogowy w Piekarach

1500 zł mandatu dla kierującego za przekroczenie prędkości

Potrącenie DK94 z Kotuchy

Poszukiwani świadkowie potrącenia na skrzyżowaniu DK94

Wypadek nankera

Pijany kierowca uderzył w latarnię przy ul. Nankiera

Pożar solarium

Pożar solarium przy ulicy Wyszyńskiego