Mammobus w Piekarach Śląskich. Badania profilaktyczne dla kobiet

Już 23 sierpnia na parkingu pod Kauflandem przy ul. Bytomskiej 41 ponownie pojawi się mammobus. Chętne panie w wieku od 50 do 69 lat będą mogły wykonać darmowe badanie.

Bus

Mammografia jest obecnie najskuteczniejszą metodą diagnostyki raka piersi. Regularne przeprowadzanie badania jest bardzo ważne. Pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych i niewyczuwalnych podczas regularnej samokontroli.

Badanie trwa jedynie kilka minut i jest całkowicie bezpieczne. Polega na prześwietleniu piersi. Wykonywanie zdjęć jest bezbolesne. Jedyny dyskomfort może sprawić konieczność znacznego zgniecenia piersi, tak by były one prawidłowo ułożone podczas badania.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Szacuje się, że każdego roku w Polsce raka piersi diagnozuje się u blisko 20 tysięcy kobiet. Ponad 25%, często przez brak ważnej profilaktyki przegrywa walkę z chorobą. Wcześnie wykryte nowotwory można leczyć. Oprócz regularnej mammografii, panie powinny wykonywać także cytologię. Pobieranie wymazu nie należy do przyjemnych, jednak jest gwarantem szybkiego wykrycia zmian. Rak szyjki macicy z roku na rok dotyka coraz młodszych kobiet. Wielu z nich nie można już uratować.

Z zachowaniem bezpieczeństwa

Akcja prowadzona jest w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Badania będą odbywały się oczywiście w reżimie sanitarnej. Technicy i badane kobiety zostaną wyposażone w niezbędne środki ochrony osobistej. Sprzęt, przy pomocy którego wykonuje się badanie będzie każdorazowo dezynfekowany. W jednym momencie, w busie przebywać będą jedynie 3 panie, co zapewni bezpieczny dystans. Przed badaniem mierzona będzie temperatura, pacjentki będą też obligowane do wypełniania ankiet.

Badania będą odbywać się od 10:00 do 17:00.

Panie spełniające kryterium wiekowe muszą być ubezpieczone. Badanie wykonywane są przez firmę Lux Med. Dodatkowe kryteria to brak wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Każda z pań, która znajduje się w grupie ryzyka i posiada pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania po roku - również będzie mogła skorzystać.

zdj. luxmed.pl

Subskrybuj piekary.info

google news icon