Maciej Franta najlepszy wśród młodych architektów w Europie. To on zaprojektował rynek w Piekarach

Maciej Franta, projektant jednej z najsłynniejszych villi w Polsce znalazł się na liście "Europe 40 under 40". Nominacja zestawia 40 najlepszych architektów przed czterdziestym rokiem życia. Franta jest jedynym reprezentantem z Polski.

Villa Reden znajdująca się w Chorzowie od ponad roku jest jedną z najczęściej nominowanych budynków na terenie Śląska. Teraz doceniono także samego architekta. Maciej Franta znalazł się na liście „Europe 40 Under 40” w latach 2021-2022, czyli 40 najbardziej obiecujących postaci architektury i designu w Europie przed 40 rokiem życia. Ranking przygotowało European Center for Architecture Art Design and Urban Studies.

- To dla nas wspaniałe wyróżnienie tym bardziej, że w tym roku przyznano je tylko jednej osobie z Polski - komentuje Franta Group w mediach społecznościowych.

Poza Villą Reden w Chorzowie Franta zaprojektował m.in. rynek w Piekarach Śląskich. Przypomnijmy, że lokalizacja placu pełniącego funkcję rynku wybrana została w najbardziej ruchliwym punkcie miasta. To skwer graniczący z najczęściej uczęszczanymi arteriami miasta - ul. Bytomska i Miarki. Do użytku oddany został w 2014 roku.

Kim jest Maciej Franta?

Maciej Franta urodził się w Katowicach. Pochodzi z rodziny znanych architektów. Jego dziadek - Aleksander Franta, zaprojektował m.in. osiedle Tysiąclecia w Katowicach. W 2010 roku architekt założył pracownię Franta Group, która zajmuje się m.in. projektowaniem osiedli mieszkaniowych, budynków usługowych i użyteczności publicznej.

Jego najbardziej znanym projektem jest chorzowska Villa Reden. W minionym roku ten czarny apartamentowiec wygrał większość konkursów architektonicznych na całym świecie, do których był nominowany.

Subskrybuj piekary.info

google news icon