Lodówka społeczna stanie w Piekarach Śląskich? Radni podjęli się jej zorganizowania

Mieszkańcy miasta zwrócili się nieoficjalnie do władz miasta o zorganizowanie lodówki społecznej w Piekarach Śląskich. Jak tłumaczą, miasta ościenne od dawna mogą dzielić się jedzeniem, a w Piekarach takiej możliwości brakuje. W sprawie wypowiedział się radny Daniel Pliszka, który postanowił podjąć się jej zorganizowania.

Portal Komunalny
Lodówka społeczna stanie w Piekarach

Lodówki społeczne to akcja, która kilka lat temu została wdrożona w części śląskich miast. Dzięki niej mieszkańcy mogą zapobiec marnowaniu się żywności, przy okazji dzieląc się nią z innymi. Lodówki społeczne obecnie funkcjonują m.in. w Bytomiu, Chorzowie, Tarnowskich Górach i Siemianowicach Śląskich.

Lodówka społeczna stanie w Piekarach Śląskich?

Kilka dni temu na piekarskiej grupie pojawił się pomysł zorganizowania lodówki społecznej również na terenie Piekar Śląskich. - Czy jest jakiś sposób by "załatwić” to z władzami miasta? Myślę o tym, żeby było to coś więcej niż głos jednostki, którą rządzący zignorują tylko np. jakaś petycja czy coś w tym stylu? Żeby było widać że to nie jedna osoba wpadła sobie na pomysł i " wymyśla" tylko faktycznie mieszkańcy oczekują czegoś takiego - napisała w poście piekarzanka.

Do sprawy odniósł się radny Rady Miasta Daniel Pliszka, który wyjaśnił, że od kilku miesięcy trwają rozmowy na temat zorganizowania lodówki.

- Myślimy już nad taką lodówką z radnym Marcinem Felderhoffem od pół roku. Szukamy tylko miejsca i jakiejś lodówki w dobrej cenie - skomentował samorządowiec.

Na obecnym etapie wniosek o postawienie lodówki społecznej nie wpłynął jeszcze do piekarskiego magistratu. Daniel Pliszka wyjaśnia, że temat jest omawiany z radnymi Obywatelskiego Klubu Radnych. Sprawa obecnie jest w toku, by podjąć się organizacji lodówki, radni muszą wybrać odpowiednią lokalizację, znaleźć sponsora, który opłaci zakup sprzętu, a także załatwić formalności związane z opłatami za prąd. Jak przekazał nam radny, chciałby, by lodówka społeczna stanęła w Piekarach do końca czerwca 2023 r.

Zasady i regulamin korzystania z lodówki społecznej

Jak działają społeczne lodówki? Zasada ich funkcjonowania jest prosta: kto chce, wkłada do nich żywność, a kto potrzebuje ten z niej korzysta. Należy pamiętać, że w lodówce należy umieszczać żywność z aktualną datą ważności, w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach. Taką, którą sami chcielibyśmy zjeść.

Produkty suche (mąki, kasze, pieczywo itp.), które nie wymagają pozostawienia bezpośrednio w lodówce, umieszczane powinny być na półce zewnętrznej (taka zasada obowiązuje w ościennych miastach). Owoce, warzywa - w woreczkach jednorazowych w lodówce. Produkty płynne takie jak mleko, soki, woda mineralna itp. powinny zostać umieszczane w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.

Nie wolno zostawiać: surowego mięsa, otwartych puszek, słoików, potraw płynnych czy produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia lub też posiadają pierwsze oznaki zepsucia.

Lodówka Społeczna w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Nie wyrzucaj jedzenia po świętach! Niektóre dania i produkty można zostawić w lodówce społecznej

Autor: Patryk Osadnik

26/12/2022

Chorzów jadłodzielnia

Może Cię zainteresować:

Nie wyrzucaj jedzenia! Oddaj do jadłodzielni w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

25/12/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon