Lodówka społeczna stanie w Piekarach Śląskich? Radni podjęli się jej zorganizowania

Mieszkańcy miasta zwrócili się nieoficjalnie do władz miasta o zorganizowanie lodówki społecznej w Piekarach Śląskich. Jak tłumaczą, miasta ościenne od dawna mogą dzielić się jedzeniem, a w Piekarach takiej możliwości brakuje. W sprawie wypowiedział się radny Daniel Pliszka, który postanowił podjąć się jej zorganizowania.

Portal Komunalny
Lodówka społeczna stanie w Piekarach

Lodówki społeczne to akcja, która kilka lat temu została wdrożona w części śląskich miast. Dzięki niej mieszkańcy mogą zapobiec marnowaniu się żywności, przy okazji dzieląc się nią z innymi. Lodówki społeczne obecnie funkcjonują m.in. w Bytomiu, Chorzowie, Tarnowskich Górach i Siemianowicach Śląskich.

Lodówka społeczna stanie w Piekarach Śląskich?

Kilka dni temu na piekarskiej grupie pojawił się pomysł zorganizowania lodówki społecznej również na terenie Piekar Śląskich. - Czy jest jakiś sposób by "załatwić” to z władzami miasta? Myślę o tym, żeby było to coś więcej niż głos jednostki, którą rządzący zignorują tylko np. jakaś petycja czy coś w tym stylu? Żeby było widać że to nie jedna osoba wpadła sobie na pomysł i " wymyśla" tylko faktycznie mieszkańcy oczekują czegoś takiego - napisała w poście piekarzanka.

Do sprawy odniósł się radny Rady Miasta Daniel Pliszka, który wyjaśnił, że od kilku miesięcy trwają rozmowy na temat zorganizowania lodówki.

- Myślimy już nad taką lodówką z radnym Marcinem Felderhoffem od pół roku. Szukamy tylko miejsca i jakiejś lodówki w dobrej cenie - skomentował samorządowiec.

Na obecnym etapie wniosek o postawienie lodówki społecznej nie wpłynął jeszcze do piekarskiego magistratu. Daniel Pliszka wyjaśnia, że temat jest omawiany z radnymi Obywatelskiego Klubu Radnych. Sprawa obecnie jest w toku, by podjąć się organizacji lodówki, radni muszą wybrać odpowiednią lokalizację, znaleźć sponsora, który opłaci zakup sprzętu, a także załatwić formalności związane z opłatami za prąd. Jak przekazał nam radny, chciałby, by lodówka społeczna stanęła w Piekarach do końca czerwca 2023 r.

Zasady i regulamin korzystania z lodówki społecznej

Jak działają społeczne lodówki? Zasada ich funkcjonowania jest prosta: kto chce, wkłada do nich żywność, a kto potrzebuje ten z niej korzysta. Należy pamiętać, że w lodówce należy umieszczać żywność z aktualną datą ważności, w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach. Taką, którą sami chcielibyśmy zjeść.

Produkty suche (mąki, kasze, pieczywo itp.), które nie wymagają pozostawienia bezpośrednio w lodówce, umieszczane powinny być na półce zewnętrznej (taka zasada obowiązuje w ościennych miastach). Owoce, warzywa - w woreczkach jednorazowych w lodówce. Produkty płynne takie jak mleko, soki, woda mineralna itp. powinny zostać umieszczane w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.

Nie wolno zostawiać: surowego mięsa, otwartych puszek, słoików, potraw płynnych czy produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia lub też posiadają pierwsze oznaki zepsucia.

Lodówka Społeczna w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Nie wyrzucaj jedzenia po świętach! Niektóre dania i produkty można zostawić w lodówce społecznej

Autor: Patryk Osadnik

26/12/2022

Chorzów jadłodzielnia

Może Cię zainteresować:

Nie wyrzucaj jedzenia! Oddaj do jadłodzielni w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

25/12/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Lodowka spoleczna

Trwa zbiórka na zakup piekarskiej lodówki społecznej

Lodówka społeczna stanie w Piekarach

W Piekarach Śląskich stanie lodówka społeczna

Piekarska wymiana ciepła

Akcja "Piekarska Wymiana Ciepła" została rozpoczęta

Oznaczenia bloków Piekary

Na os. Wieczorka pojawiły się kolejne nowe oznaczenia bloków

AZS

Wybór szkoły ponadpodstawowej

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Teodorki i Heneczki Bądźcie z nami bibliotekarzami

Piosenka bibliotekarzy w międzynarodowym konkursie