Rotator TOP - single

Lifestyle

Czy warto nadal się truć?

Dwudziesty maja był przełomową datą dla europejskiego rynku. Tego dnia ze sklepowych półek całkowicie zniknęły papierosy mentolowe, ponieważ Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży jednego z najpopularniejszych rodzajów używki. W Polsce po papierosy sięga ponad 9 milionów osób i jak możemy się domyślać, wielu z nich rozpoczęło poszukiwania odebranego im rodzaju tytoniu. Popularnych mentoli już nie dostaniemy jednak na terenie całej Unii Europejskiej.

W większych miastach braki aromatyzowanych papierosów na stanie były zgłaszane już od początku tego roku. W niektórych sklepach był to praktycznie deficytowy towar. Teraz, gdy całkowicie odebrano palaczom dostęp do mentoli, trwa zacięta walka o pomysł, w jaki sposób można by było je znowu zdobyć. Niektórzy myślą, czy nie sprowadzać ich zza granicy… co doprowadzić może do rozwoju tzw. „szarej strefy” i nielegalnego przemycania używki do kraju. Dodatkowo, należy liczyć się z tym, że takie wyroby tytoniowe nie podlegają żadnym kontrolom do spraw jakości czy składu – ich używanie może więc równać się z jeszcze większymi uszczerbkami na zdrowiu niż przy tradycyjnym paleniu. Jak raportuje Krajowa Administracja Skarbowa, większość takich papierosów produkowana jest w fabrykach kompletnie nieprzystosowanych do pełnienia takowej funkcji, nie spełniając przy tym jakichkolwiek wymogów sanitarnych.

Działacze Unii Europejskiej wierzą, że niektórzy z palących postanowią zerwać z nałogiem całkowicie. Jak wynika z badań, nie wszyscy są jednak chętni podjąć taką decyzję, niektórzy zostaną więc przy tradycyjnej wersji używki lub spróbują produktów alternatywnych. Wszyscy, którzy nie zamierzają przestać palić, na rynku mogą dostać e-papierosy (z liquidami o mentolowym smaku) oraz podgrzewacze tytoniu typu IQOS. Znajdujący się w nich tytoń o mentolowym aromacie będzie jedynym takim dostępnym na rynku. Urządzenia te podgrzewają tytoń zamiast go spalać, wytwarzając przy tym znacznie mniej szkodliwych substancji, w porównaniu do dymu papierosowego. Nie znaczy to jednak, że są one całkowicie wolnymi od ryzyka, aczkolwiek Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) będąca częścią Departamentu Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, autoryzowała system podgrzewania tytoniu IQOS jako produkt o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP), „właściwy dla promocji zdrowia publicznego”.

Wprowadzona w życie dyrektywa unijna stała się dobrym momentem do przemyśleniem tego, czy faktycznie warto palić papierosy. Pamiętajmy, że najlepszym co możemy zrobić dla siebie i osób nas otaczających, jest całkowita rezygnacja z nałogu.

Search