Kto wygrał wybory na prezydenta w Piekarach Śląskich? Zobaczcie, jak zagłosowali mieszkańcy w II turze

Znamy już oficjalne wyniki z wszystkich komisji. Nowym prezydentem Polski zostaje Karol Nawrocki. Nie wszędzie jednak sprzyjała mu większość mieszkańców. Za kim opowiedzieli się w II turze piekarzanie?

Wybory prezydsenckie 2025 ii tura piekary slaskie

Na kogo głosowały Piekary Śląskie?

Podczas pierwszej tury najpopularniejszym kandydantem okazał się Rafał Trzaskowski z wynikiem 8 006 głosów (32,45%). Główny przeciwnik gonił go z wynikiem 7 549 (30,60%). Na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Mentzen. Natomiast Grzegorza Brauna (który w wynikach ogólnopolskich znalazł się zaraz za podium) wyprzedzili Szymon Hołownia i Adrian Zandberg.

Kto wygrał w Piekarach Śląskich? Zobaczcie wyniki wyborów prezydenckich 2025

Za nami jednak II tura. 1 czerwca piekarzanie liczniej udali się do urn. Podczas majowego głosowania wzięło w nim udział 63,33%. Tym razem z wyborczego prawa skorzystało – 68,87%. Dla porównania w 2020 roku było to 65,55%.

Teraz najciekawsza informacja. Kogo wsparli piekarzanie? Podobnie jak w wynikach ogólnopolskich, większość głosów zgarnął popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki. Poparło go 13 450 mieszkańców – 50,68%. Kandydatowi Koalicji Obywatelskiej pozostało 13 087 głosów - 49,32%.

Gdzie najchętniej głosowano?

Znamy już frekwencję dla miasta Piekary Śląskie. Nie we wszystkich jego dzielnicach mieszkańcy udawali się do lokali wyboryczych równie często. Największą frekwencję (poza placówkami medycznymi i DPS) odnotowano w komisji nr 6 (Miejska Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Śląska 8) - 76,63%. Wypracowali ją mieszkańcy ulic: Bursztynowa, Kruszcowa, Szmaragdowa, Węglowa.

Najmniejszą frekwencją odznaczyła się komisja nr 17 (Miejska Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Szpitalna 9) - 52,15%. Są do niej przypisane ulice: Bytomska od nr 56 do nr 86 parzyste, Franciszka Żwirki, Henryka Sienkiewicza, Józefa Janty, Józefa Lompy, Prymasa Stefana Wyszyńskiego od nr 1 do nr 69 nieparzyste, Stanisława Wigury, Stara, Tadeusza Kościuszki, Wolności.

Wybory 2025 piekary slaskie

Może Cię zainteresować:

Kto wygrał w Piekarach Śląskich? Zobaczcie wyniki wyborów prezydenckich 2025

Autor: Urszula Ważna

19/05/2025

Parking wieczorka budzet obywatelski piekary

Może Cię zainteresować:

Rozpoczął się Budżet Obywatelski w Piekarach. Mieszkańcy mogą zdecydować, na co wydać 2 000 000 zł

Autor: Urszula Ważna

25/02/2025

Subskrybuj piekary.info

google news icon
Reklama