Kropla w morzu potrzeb - 600 tys. zł dla Piekar Śląskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

We wtorek ogłoszono wyniki dotyczące kwot przyznanych poszczególnym miastom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (II nabór). Na co miasto przeznaczy otrzymane środki?

01 KAMIENICA

Czym jest Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych?

Są to środki przeznaczone dla gmin, powiatów i miast w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł. Kwoty dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności miejscowości. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19, a wsparcie jest bezzwrotne. Środki należy przeznaczyć na zrealizowanie inwestycji, które są bliskie mieszkańcom – remonty szkół, nawierzchni dróg czy inne naprawy. Z dotacji skorzystają nie tylko samorządy, ale też: małe i średnie firmy, które staną się wykonawcami inwestycji, jak i mieszkańcy, którzy będą korzystać ze zrealizowanych pomysłów.

1,3 mld zł dla województwa śląskiego

Mimo tak ogromnej kwoty jaka została przydzielona województwu śląskiemu, do Piekar Śląskich trafiło jedynie 600 tys. zł. Mogło być jeszcze gorzej, ponieważ niektóre miasta nie otrzymały ani złotówki, a są nimi np.: Chorzów, Będzin czy Sosnowiec. To przykra sytuacja, ponieważ środki z Rządowego funduszu Inwestycji Lokalnych miały wspierać wszystkich, bo każdy odczuwa podobnie skutki obostrzeń wywołanych epidemią koronawirusa.

600 tys. zł dla Piekar Śląskich

Z pośród długiej listy inwestycji, które wymagają realizacji w naszym mieście, Piekary otrzymały dotację na remont zabytkowej kamienicy przy ul. Bytomskiej 161. Inwestycja będzie polegać na opracowaniu szczegółowej dokumentacji technicznej oraz wykonaniu robót obejmujących przede wszystkim: odrestaurowanie i pomalowanie bogato zdobionej elewacji frontowej, izolacji przeciwwilgociowej, modernizacji dachu, ocieplenia fundamentów, stropu nad piwnicą, ścian zewnętrznych. Pominięto projekt dotyczący remontu kanału Szarlejki (12 mln zł) – nie należy ona do widowiskowych inwestycji, aczkolwiek jeśli nie zostanie wykonana, to któregoś dnia miasto może zawalić się do rzeki. Kolejnym pomysłem na wykorzystanie rządowych środków była przebudowa ul. Radzionkowskiej, której stan techniczny zostawia wiele do życzenia.

Wsparcia nie otrzymały również projekty dotyczące modernizacji piekarskich placówek edukacyjnych. Gruntowny remont miała przejść Miejska Szkoła Podstawowa nr 9 (5 mln zł). Obiekt miał zyskać windę dla niepełnosprawnych. Na prace w Miejskich Szkołach Podstawowych nr 11 i 15 (każda inwestycja warta 4,5 mln zł) również nie otrzymano dotacji. Taka sama sytuacja ma miejsce ze zgłoszonymi projektami dotyczącymi modernizacji i/lub termomodernizacji piekarskich przedszkoli. Oto pełna lista pomysłów zgłoszonych przez Piekary Śląskie w ramach otrzymania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych:

fot. krzysztofturzanski.pl/Google Maps

Subskrybuj piekary.info

google news icon