Konkurs na opracowanie koncepcji kompleksu sportowego w Piekarach Śląskich

Temat, który od dawna wzbudza emocje mieszkańców. Obietnic, perspektyw i planów było już naprawdę sporo. Niestety, dotychczas na tym się kończyło. Od czasu zniknięcia ze sportowej mapy miasta - najpierw obiektu przy kopalni Andaluzja, a kilka lat temu także przy Julce - Piekary Śląskie stały się miejscem pozbawionym ogólnodostępnego basenu krytego... Jednak to wreszcie się zmieni!

Pływak

Najbliższa alternatywa? Siemianowice Śląskie lub Bytom. Dzieci i młodzież mają możliwość korzystania z basenu szkolnego przy SP5 na Fińskich Domkach. Cała reszta - musi nacieszyć się otwartym, działającym jedynie latem obiektem przy MOSIRze. To jednak za mało. W Piekarach Śląskich naprawdę potrzebny jest basen.

Opracowanie koncepcji kompleksu sportowego

W zeszły piątek (6 sierpnia 2021) ogłoszono realizacyjny, dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny. Chodzi o opracowanie koncepcji kompleksu sportowego na terenach pokopalnianych. Dokładnie w rejonie ronda Kopalni Andaluzja, na terenie dawnej kopalni Szarlej. To spory teren niezagospodarowanej hołdy, tuż przy przystanku autobusowym Szarlej Osiedle Sowińskiego.

Po pierwsze - kryty basen

Zadaniem architektów jest teraz przedstawienie propozycji dla inwestycji, która ma zostać zrealizowana w kilku etapach. Podstawą ma być oczywiście kryty basen, jednak następne etapy zakładają również powstanie strefy SPA, sali fitness, siłowni, ścianki wspinaczkowej oraz zagospodarowania pasa zieleni z tyłu ul. Mickiewicza. W ostatnim etapie planowane jest powstanie również hali sportowej oraz strzelnicy. Łączny budżet na wykonanie inwestycji to aż 75 milionów złotych!

Zwrot kosztów dla zespołów, które złożą prace w II etapie konkursu wynosi 150 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca, oprócz negocjacji w trybie z tzw. wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej całego kompleksu, przewidziana jest również nagroda finansowa (35 tys. zł).

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na przełom listopada i grudnia. Wtedy zostanie także zorganizowana wystawa pokonkursowa.

Subskrybuj piekary.info

google news icon