Koniec z upomieniami. Teraz będą mandaty za brak maseczek

Osoby, które nie noszą maseczek w miejscach publicznych będą musiały się mieć na baczności. Policja rozpoczęła wzmożone kontrole. Teraz za brak maseczek posypią się mandaty.

Czas pouczeń się już skończył. Piekarska policja zapowiada, że teraz będzie stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy oraz ograniczenia reagując na łamanie obowiązujących przepisów związanych z pandemią koronawirusa.

– Policjant decyduje na miejscu jaka forma będzie wprowadzona czy to będzie kara czy pouczenie czy mandat – mówi nam sierż. szt. Łukasz Czepkowski – Kontrole są cały czas. Policjanci kontrolują obiekty handlowe i środki publicznego transportu – dodaje.

Piekary Śląskie. Kary za brak maseczki w sklepie

Przypominamy, że zgodnie z art. 116 kodeksu wykroczeń, osoba niestosująca się do obowiązku zakrywania ust i nosa, może zostać ukarana mandatem do 500 złotych, mundurowi mogą również skierować do sądu wniosek o jej ukaranie. O rażącym łamaniu przepisów Policjanci poinformują też inspektora sanitarnego, kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

Koniec z upomnieniami. Teraz za brak maseczki będą mandaty

Wzmożonych kontroli policji transportu publicznego możemy się spodziewać w całym kraju. Minister Zdrowia Adam Niedzielski w środę w Legnicy zapowiedział koniec samego upominania za brak noszenia maseczki, szczególnie w środkach transportu. Teraz policja będzie wystawiała od razu mandaty.

– Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii. Wzrosty mamy z tygodnia na tydzień 85- i ponad 100- proc. czyli to podwojenie wyniku. Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Polityka upomnień zmienia się w politykę wystawiania mandatów. – Zwracam szczególną uwagę na środki transportu i zachowanie tam odpowiedzialnej postawy: noszenie maseczek – dodaje.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju odnotowano dzisiaj, 22 października, 5706 nowych i potwierdzonych przypadków COVID-19. W woj. śląskim odnotowano 296 nowych zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 49 osób.

Subskrybuj piekary.info

google news icon