Koniec z parkowaniem na chodnikach? Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym już od września

Od drugiej połowy września br. w życie wchodzi nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nią zmieniono definicję słowa "chodnik", od przyszłego miesiąca będzie przeznaczony wyłącznie dla pieszych, wrotkarzy i rolkarzy. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że chodzi wyłącznie o doprecyzowanie definicji słowa "chodnik" i zniesienie dualizmu pojęciowego.

Od 21 września br. w życie wejdzie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Chodzi konkretnie o jeden zapis. Od tego dnia zmieni się definicja słowa "chodnik". Dotąd był on „częścią drogi przeznaczoną do ruchu pieszych”, a teraz będzie "częścią drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch".

"To tylko zmiana nazwy"

Informacja o nowelizacji Prawa o ruchu drogowym spowodowała zamęt wśród internautów. Zmiana, która ma wejść w życiu od 21 września br. była szeroko interpretowana. Wobec czego Ministerstwo Infrastruktury postanowiło sprostować definicję wchodzącej nowelizacji.

Jak informuje resort infrastruktury, iż od 21 września br. w żaden sposób nie zmienia on obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych. - W dalszym ciągu, jak ma to miejsce obecnie, będzie możliwe zatrzymanie lub postój kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t na drodze dla pieszych, m. in. pod warunkiem, że szerokość chodnika (a więc części składowej drogi dla pieszych, która pozostaje do dyspozycji pieszych) jest nie mniejsza niż 1,5 m - podkreśla.

MI zaznacza, że zmiana ma na celu wyłącznie likwidację obecnego dualizmu pojęciowego. Natomiast 25 sierpnia resort opublikował oficjalne stanowisko w sprawie.

- Naszym głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z nowych przepisów wynika, że zarządy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń ani niedogodności dla kierowców, pieszych czy rowerzystów - powiedział Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Subskrybuj piekary.info

google news icon