Koniec spacerów z psem bez smyczy? Nowe przepisy i wyższe kary dla właścicieli czworonogów

W sobotę wchodzi w życie nowe rozporządzenie dotyczące zmiany wysokości grzywien, jakie mogą otrzymać właściciele czworonogów za niektóre wykroczenia. Sprawdźmy za jakie niedopatrzenia możemy zostać obciążeni surowszą karą.

Mandat za brak smyczy i kagańca

Od 10 kwietnia 2021 roku, każdy pies, bez wyjątku - będzie musiał poruszać się w przestrzeni publicznej trzymany na smyczy przez swojego właściciela. Nie ma znaczenia, czy usposobienie psa jest łagodne. Także jego wiek czy wielkość nie będą już brane pod uwagę. Od soboty posiadanie smyczy będzie obowiązkiem w przypadku każdego zwierzęcia. W przypadku złamania nakazu - policja będzie karać właścicieli mandatem sięgającym 250 złotych. Co z kagańcem? Zasada jest prosta... Właściciele tzw. ras niebezpiecznych będą musieli wyprowadzać psy w zapiętym kagańcu. Warto dodać, że funkcjonariusze będą mogli sprawdzić pozwolenie na posiadanie tego typu psa. W przypadku jego braku - na właściciela (albo osobę, która w danym momencie wyprowadza psa) również nałożony zostanie mandat karny. Powodem - zgodnie z nowymi przepisami - sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.

Psy w komunikacji miejskiej

Każdy pies podróżujący pociągiem, tramwajem czy autobusem - od 10 kwietnia posiadać musi smycz i kaganiec. Nie ma wyjątków. To przepis szczególnie gorszący dla posiadaczy tzw. ras brachycefalicznych. Właściciele chociażby buldogów francuskich czy mopsów - w większości w ogóle nie posiadają kagańców dla swoich pupili.

Wolność na działce

Za kilka dni wszystkie zwierzęta przetrzymywane przy posesji na łańcuchach - zapewne odetchną z ulgą. Właściciele będą bowiem zobowiązani do przystosowania terenu swojej działki pod zwierzę. Będzie musiała być zabezpieczona tak, by zwierzę nie mogło samodzielnie się z niej wydostać. Niestosowanie powyższych zasad również będzie skutkowało nałożeniem mandatu karnego. Jego wysokość ma być dostosowana do rodzaju popełnionego wykroczenia.

Co z wybiegami dla psów?

Od 10 kwietnia tylko na terenie specjalnie wydzielonych miejsc (pomijając tereny niezamieszkałe i lasy), czyli tzw. psich parków, będziemy mogli spuścić psa ze smyczy. Zwierzę będzie mogło beztrosko biegać po terenie, a właściciel nie zostanie ukarany wysokim mandatem. W Piekarach Śląskich taki obiekt zlokalizowany jest w rejonie ulic Janty i Gimnazjalnej. Wybieg dla psów był jednym z projektów w Budżecie Obywatelskim, który zebrał sporą ilość głosów.

Subskrybuj piekary.info

google news icon