Konferencja Adama Niedzielskiego - zmiany w obostrzeniach i restrykcje na majówkę 2021

Dzisiaj (14.04) odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, która dotyczyła dalszych obostrzeń. Restrykcje zostały ponownie przedłużone. Minister zapowiedział również, jakie obostrzenia czekają nas w majówkę.

Adam niedzielski

- Jeśli chodzi o kwestię regionalizacji obostrzeń, to na tę chwilę obostrzenia przede wszystkim przedłużyliśmy z jednym małym wyjątkiem, w zasadzie dwoma wyjątkami - jednym dotyczącym przedszkoli i żłobków, a drugim sportu na otwartym powietrzu - powiedział Niedzielski.

Galerie handlowe, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne czy obiekty sportowe w dalszym ciągu pozostają zamknięte. Na razie do 25 kwietnia.

Co z majowymi wyjazdami?

Niestety, restrykcje dotyczące hoteli obowiązywać będą aż do 3 maja. Oznacza to brak możliwości wypoczynku w hotelach czy pensjonatach podczas długiego weekendu. Wyjątkiem są wyjazdy służbowe. Decyzje mają wpłynąć na zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej i respiratorowej.

- Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze - informuje rząd.

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. - Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień. Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzisiaj, 14 kwietnia 2021 r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 283 nowych i potwierdzonych przypadkach zainfekowania koronawirusem. Najwięcej, bo aż 3386 ujawiono w województwie śląskim. W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób.

Przedszkola i żłobki będą czynne z powrotem od 19 kwietnia. Szkoły ciągle online

Od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Od tego dnia dopuszczona będzie także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku, 19 kwietnia możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian
Dotychczasowe obostrzenia przedłużone do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Subskrybuj piekary.info

google news icon