Kompleksowa wymiana oświetlenia w Piekarach Śląskich

Miasto Piekary Śląskie doczeka się całkowitej zmiany oświetlenia starego typu (sodowego) na nowoczesne w technologii LED. Inwestycja zostanie w 100% zrealizowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Led sodowe

Nowe oświetlenie

– Dzięki pozyskaniu dotacji i rozpoczętym pracom modernizacyjnym, miasto wygeneruje spore oszczędności. Nowe oświetlenie w technologii LED, dzięki niewielkiemu zużyciu energii – pobór mocy spada nawet 10-krotnie – doprowadzi do zmniejszenia rachunków za prąd o 80%. Oczywiście nowe lampy dają też znacznie lepszy efekt jasności, co jest równie istotne jak czynnik ekonomiczny, bowiem podniesie bezpieczeństwo mieszkańców. Docelowo w Piekarach Śląskich wymienione zostanie całe oświetlenie uliczne należące do gminy – mówi Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Jeszcze w tym toku rozpocznie się pierwszy etap prac związany z wymianą 437 kompletów opraw oświetlenia ulicznego oraz zewnętrznego na oprawy LED. Przedsięwzięcie oprócz samej wymiany lamp obejmie także: czyszczenie i malowanie słupów oświetleniowych razem z wysięgnikami. Ten element inwestycji będzie kosztował 742 467,39 zł, a jego realizacją zajmie się firma ODEON s.c. z Gliwic.

Czemu oświetlenie LED wypiera sodowe?

Największą zaletą oświetlenia LED jest energooszczędność. W porównaniu do oświetlenia sodowego, lampy LED lepiej odwzorowują autentyczne barwy oświetlonych obiektów. Kolejnym plusem oświetlenia LED jest jego żywotność, ponieważ technologia LED jest w stanie świecić nawet przez 50 000 godzin. Lampy sodowe, by osiągnąć pełną jasność potrzebują pewnej chwili, natomiast oświetlenie LED włącza się w ciągu kilku mikrosekund, czyli w zasadzie natychmiast. Lampy LED są odporne na uderzenia i emitują bardzo małe ilości ciepła. Zmiana oświetlenia sodowego na LED jest też ekologiczna – produkcja diod LED nie wymaga użycia rtęci czy innych substancji niebezpiecznych dla środowiska.

Całkowita wymiana oświetlenia pochłonie 1 710 152,00 zł. Środki te zostały pozyskane w ramach projektu "Niskoemisyjna Gmina - wymiana modernizacja punktów świetlnych w Piekarach Śląskich". Inwestycja została w 100% sfinansowana przez GZM w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon