Kolejny etap budowy ścieżek rowerowych w Piekarach Śląskich

Infrastruktura rowerowa w mieście rozwija się z roku na rok. Jednośladem z Piekar Śląskich można dojechać w wiele pięknych miejsc. Kwestią sporną pozostaje oczywiście bezpieczeństwo. Budowa kolejnych ścieżek rowerowych w znacznym stopniu wpłynie na jego poprawę.

Trwają prace na Starym

Obecnie trwają prace przy budowie ścieżki w ciągu ul. Armii Krajowej na osiedlu Wieczorka. Połączy ona osiedle ze szlakiem rowerowym biegnącym w stronę zbiornika w Kozłowej Górze. Nowa trasa pojawi się także w rejonie ul. Kalwaryjskiej wzdłuż muru cmentarza aż do ul. Ziętka. Tam korytowany jest obecnie teren. Prace są niestety opóźnione.

Wszystko dlatego, że konieczne były liczne zmiany, w tym samego projektanta. Okazuje się, że dużym problemem przy powstawaniu ścieżek w mieście są częste kolizje z sieciami. Chodzi o prąd, gaz, kanalizację czy teletechnikę. W przypadku napotkania takich trudności, każde rozwiązanie musi być indywidualne uzgadnianie. Konieczne jest także utworzenie sieci łączników.

W zwartej miejskiej zabudowie problem stanowią ciągłe kolizje z sieciami – prądem, gazem, kanalizacją, teletechniką itp. Każde z rozwiązań i przekładek trzeba indywidualnie uzgadniać. Zanim utworzymy pełna sieć połączeń konieczne jest wykonanie wielu łączników.

To nie koniec

Ogłoszono postępowanie przetargowe na wykonanie kolejnych odcinków. Tym razem w ciągu ul. Sportowej od ul. Olimpijskiej do ul. Bytomskiej oraz odcinka od ronda Andaluzja do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego z ul. Czołgistów.

Zakres prac obejmie budowę ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych z nawierzchni mineralno-bitumicznej oraz chodników z kostki brukowej. Konieczne będzie także przebudowanie sieci elektroenergetycznych oraz powstanie nowego oświetlenia. W planach jest także nasadzenie drzew i krzewów. Projektowane jest również przedłużenie trasy prowadzącej od piekarskiego sądu w stronę Kozłowej Góry, aż do granicy ze Świerklańcem.

Przykład udanych inwestycji

Rowerzyści z powodzeniem mogą korzystać z odcinka od granicy z Radzionkowa przy Księżej Góry wzdłuż ul. Jana Pawła II do ul. Bytomskiej. Kolejny długi odcinek prowadzi z MOSiRu przez Las Dioblina, praktycznie aż do zbiornika w Kozłowej Górze, skąd wałem w niespełna 10 minut można bezpiecznie dojechać do parku w Świerklańcu.

zdj. UM w Piekarach Śląskich

Subskrybuj piekary.info

google news icon