Kolejne dewastacje w Piekarach Śląskim. Tym razem podczas budowy ścieżki rowerowej

Społecznik Marcin Kobyłecki zwrócił uwagę dewastację, do której doszło podczas budowy ścieżek rowerowych na terenie osiedla Wieczorka. Na opublikowanych zdjęciach widoczne są: zniszczony znak, potłuczone lustro oraz uszkodzony kosz na śmieci. Dodatkowo społecznik podkreśla, że część budowanej infrastruktury została zniszczona przez wykonawcę.

Marcin Kobyłecki od kilku lat czynnie działa na rzecz miasta. Społecznik dotąd złożył kilkanaście wniosków do Urzędu Miasta w Piekarach m.in. w sprawach: budowy dodatkowych parkingów, postawienia nowych koszy na śmieci, zakupienia luster drogowych w miejscach kolizyjnych czy też doświetlenia przejść dla pieszych.

Wykonawca niszczy miejską infrastrukturę?

W ostatnich dniach jego uwagę zwróciła skala zniszczeń, do której dochodzi podczas budowy sieci ścieżek rowerowych. Na osiedlu Wieczorka podczas tej inwestycji uszkodzono lustro drogowe, znak został połamany, a kosz na śmieci zgnieciony.

- Wiele można zrozumieć i przyjąć przy budowach i realizacjach nowych zleceń - wyjaśnia Marcin Kobyłecki. - Jednak widząc przy tym jak wykonawca niszczy i marnotrawi poszczególne elementy infrastruktury (które można przestawić lub wykorzystać w innym miejscu) wydaje się to nielogiczne i bezsensowne, a wytrzymałość dobiega końca i należy reagować na takie incydenty - dodaje społecznik.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z rzecznikiem Urzędu Miasta w Piekarach, który wyjaśnił, iż firma prowadząca budowę zdemontowała znaki i lustra, z powodu prowadzonych robót.

- Firma ZRD Jan Orfin z Radzionkowa zdemontowała znaki oraz lustro, jednak przedmioty te nie zostały przez nią zabezpieczone - podkreśla Wojciech Maćkowski. - Dewastacji dokonały osoba spoza firmy, jednak sam wykonawca zobowiązał się pokryć koszty szkód - dodaje rzecznik.

Rzecznik urzędu zaznacza, że nie jest w stanie określić, kto zniszczył zdewastowany kosz na osiedlu Wieczorka, jednak dodaje, że pokryciem kosztów również zostanie obciążony wykonawca.

Dwóch wykonawców podjęło się budowy sieci ścieżek rowerowych

Przypomnijmy, że 1 lipca 2022 roku wyłonieni zostali wykonawcy ścieżek rowerowych w Piekarach Śląskich. W przetargu wygrały firmy: ZRD ORFIN Sp. Komandytowa z Radzionkowa oraz Hucz Sp. z o.o., Sp. k. z Częstochowy.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy. W pierwszej części (aktualnie trwającej) ma zostać wykonana trasa nr 13 – wzdłuż ul. Papieża Jana Pawła II (od skrzyżowania ul. Papieża Jana Pawła II z ul. Gen. St. Maczka do Rodzinnych Ogródków Działkowych im. J. Wieczorka. Planowo inwestycja miała zostać zakończona w ciągu 5 miesięcy, czyli do 1 grudnia 2022 roku.

W drugim etapie mają zostać wykonane piktogramy na nawierzchniach ulic: Okrzei, Kalwaryjskiej, Skargi, Kopernika, Słonecznej oraz Sportowej. Natomiast w trzeciej działania miały przebiegać zgodnie z zamówieniem pn. „Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz ze ścieżkami rowerowymi w Piekarach Śląskich”. Konkretne elementy inwestycji nie zostały wyszczególnione.

Nowe ścieżki rowerowe w Piekarach

Może Cię zainteresować:

Rusza ostatni przetarg na budowę ścieżek rowerowych. Inwestycja zakończy się w 2022 roku

Autor: Martyna Urban

05/05/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon