Kolejna tura serduszkowej nakrętkomani. Harmonogram i lista beneficjentów akcji

Kto by się spodziewał, że te metalowe pojemniki na nakrętki zrobią taką furorę wśród mieszkańców Piekar Śląskich? Pierwsze serce stanęło pod koniec listopada 2020 roku przed Miejskim Domem Kultury przy ul. Bytomskiej 73, a z czasem pojawiały się kolejne. W każdym miesiącu pieniądze za zebrane nakrętki trafiają na inny szczytny cel. Poznajmy osoby, do których trafią środki pieniężne w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Nakrętki z piekarskiego serca

Charytatywne zbieranie nakrętek

Codziennie pozbywamy się niepotrzebnych dla nas nakrętek, które są zamknięciem: kartonów, plastikowych butelek po sokach, mleku, czy napojach. Duże ilości trafiają do kosza na śmieci - to błąd, ponieważ ich gromadzenie i oddanie we właściwe miejsce może pomóc potrzebującym. Tu rodzi się pytanie – jak plastikowe nakrętki mogą pomóc np. chorym dzieciom? Odpowiedź jest bardzo prosta – zgromadzone nakrętki można sprzedać w punktach skupu surowców wtórnych. Te z kolei sprzedają je firmom, które ponownie wykorzystują materiał. Pieniądze otrzymane z punktów skupu mogą zostać przeznaczone np. na wózek inwalidzki dla chorej osoby.

Harmonogram wraz z listą osób, do których trafią nakrętki z piekarskich serc

Czerwiec – nakrętki dla Oliwki

10-miesięczna Oliwka Hyla choruje na SMA1 – rdzeniowy zanik mięśni. Jest to rzadka choroba genetyczna, która objawia się ciężkim i postępującym osłabieniem mięśni. Osoby chorujące na SMA1 mają ogromne trudności z poruszaniem się, przełykaniem i oddychaniem. W ostateczności prowadzi do całkowitego paraliżu, a nawet do śmierci. 10-miesięczna dziewczynka nie jest w stanie samodzielnie podnieść główki, nie ma również siły by poruszyć nóżkami. Choroba cały czas postępuję, a jedyną szansą na polepszenie stanu zdrowia małej dziewczynki jest terapia genowa. Nie jest ona jednak refundowana przez NFZ.

Lipiec – nakrętki dla Lenki

10-letnia dziewczynka zmaga się z nowotworem złośliwym – czerniakiem. Lenka przeszła już trzy zabiegi, a także przyjęła roczną, nierefundowaną immunoterapię. Niestety są podejrzenia nawrotu choroby. Małą dziewczynkę czeka wiele badań, konsultacji i zabiegów.

Sierpień – nakrętki dla Szymonka

Szymon to mieszkaniec Piekar Śląskich, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Środki z ubieranych nakrętek umożliwią chłopcu specjalistyczną rehabilitację, która pomoże w samodzielnym poruszaniu się.

Wrzesień – nakrętki dla Wiktora

W tym miesiącu wszystkie nakrętki trafią do 12 letniego Wiktora. Młody mieszkaniec Piekar Śląskich choruje na padaczkę, encefalopatię niedokrwienną oraz pahygyrię. Uzyskane środki z zebranych nakrętek zostaną przeznaczone na terapię komórkami macierzystymi.

Październik – nakrętki dla Adriana

Mieszkaniec Piekar Śląskich w 2018 roku przeszedł operację usunięcia ropnia kanału kręgowego w odcinku piersiowym. Choroba pojawiła się nagle i przebiegała bezobjawowo. W momencie, w którym Adrian uświadomił sobie, że coś mu dolega było już za późno, przez co obecnie jest sparaliżowany od mostka w dół. Mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim, ale walczy o jak największą sprawność fizyczną, którą może mu zapewnić kosztowna rehabilitacja.

Listopad – nakrętki dla Nikosia

Nikodem przyszedł na świat w 24 tygodniu ciąży z wagą 500 g. Jako wcześniak zmaga się z opóźnieniem psychoruchowym, dysplazją oskrzelowo płucną, dysplazją przegrodowo oczną, padaczką, zaburzeniami równowagi, zaburzeniami żywienia (pojony I częściowo żywiony strzykawką), silnymi zaburzeniami integracji sensorycznej. Ponadto chłopczyk ma poważne problemy ze wzrokiem. Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację, która pomoże mu wygrać walkę o samodzielność i lepsze jutro.

Grudzień – nakrętki dla WTZ

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich już od 15 lat wspierają i opiekują się swoimi podopiecznymi. To miejsce, w którym osoby niepełnosprawne nie tylko uczą się nowych umiejętności, ale też wchodzą w interakcje międzyludzkie i zawierają przyjaźnie.

Gdzie znajdują metalowe serca?

• przed MDK przy ul. Bytomskiej 73,
• Osiedle Wieczorka – dworzec,
• Manhattan – okolice MSP 13, przy alei spacerowej,
• Brzeziny Śląskie – Skwer Olimpijczyków.

fot. Facebook Łukasz Ściebiorowski

Subskrybuj piekary.info

google news icon