Kolejna dewastacja w Piekarach Ślaskich. Tym razem zniszczono dwa schrony polskie

Kapliczka Marii Hilf, monitoringi, ściany budynków i wiele innych obiektów padało celem dewastacji. Tym razem wandale nie oszczędzili dwóch schronów polskich w Dąbrówce Wielkiej. Dewastacja została zgłoszona na policję.

Kolejna dewastacja w Piekarach. Tym razem schronów polskich

Pod koniec sierpnia w Dąbrówce Wielkiej doszło do dewastacji. Celem wandali padły dwa schrony polskie sprzed II Wojny Światowej. Obydwa są zabytkami znajdującymi się w Gminnej Ewidencji Zabytków Piekary Śląskie.

- W Dąbrówce Wielkiej doszło do dewastacji dwóch schronów polskich. Przetrwały wojnę, nie przetrwały wandalizmu. Nie wiem już nawet jak to skomentować. W coraz trudniejszych czasach żyjemy. Nie dość, że nagminne staje się niszczenie różnych rzeczy i nieprzestrzeganie zasad współżycia społecznego, to jeszcze znajduje to jeśli nie powszechną, to w pewnych kręgach publicznie wyrażaną akceptację i usprawiedliwianie - poinformował Krzysztof Turzański.

Zniszczony został obiekt P-13 – konstrukcja obronna z żelbetu z roku 1934, zawierająca schron bojowy oraz stanowisko karabinu maszynowego umieszczone w pancernej kopule. Drugim zdewastowanym zabytkiem jest konstrukcja P-21, czyli historyczny schron bojowy zbudowany z żelbetu, o nazwie "Tradytor", pochodzący z roku 1933. Znajduje się on przy drodze DK-94, biegnącej między Bytomiem a Czeladzią.

Jak potwierdził rzecznik prasowy komendy w Piekarach, sprawa została zgłoszona na policję. - Dewastacja zgłoszona na policję oraz do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Poszukujemy sprawców. Jeśli ktoś z Państwa ma jakieś informacje, coś widział, słyszał… proszę o kontakt - dodaje zastępca prezydenta miasta.

Kamera monitoringu kapliczka maria hilf

Może Cię zainteresować:

Dewastacja Kapliczki Maria Hilf w Piekarach. Zapadł wyrok w sprawie chuliganów z Bytomia

Autor: Martyna Urban

09/06/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon