Kobiecy marzec w Piekarach Śląskich. Panie spotkały się na wyszkubkach i jubileuszu Amazonek

Kończący się miesiąc należał do mieszkanek naszego miasta. Tylko w poprzednim tygodniu odbyły się dwa wydarzenia dedykowane paniom właśnie. Co ciekawego na nie czekało?

Piekarskie Forum Kobiet

Kolejna odsłona spotkań, które za każdym razem przyciągają gości nowymi atrakcjami. Piątkowy wieczór, 22 marca, upłynął miło w Ośrodku Kultury "Andaluzja". Tym razem panie mogły nabyć wyjątkowe ozdoby. Przygotowali je uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Na kiermaszu pojawiły się dekoracje i prezenty wykonane z ceramiki, papieru czy drewna. Głównym punktem spotkania było przedstawienie w języku śląskim. Występ nawiązywał do regionalnej tradycji wyszkubków.

- Jest to stary śląski zwyczaj spotykania się na darcie pierza. Zwyczaj ten cieszył się sporą popularnością, ponieważ wszystkiemu towarzyszyły liczne pogawędki i plotki z życia wsi. Dzisiejszy [22.03] Występ opowiadający o tym, jak dawniej żyło się na Śląsku, dla piekarzanek został wykonany przez Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku - wspominają urzędnicy miejscy.

Amazonki świętują

I to już 20. urodziny! Stowarzyszenie Amazonek "Feniks" aktywnie działa w Piekarach Śląskich od 2004 roku. W niedzielę, 24 marca, panie celebrowały ten ważny jubileusz. To nie tylko ich prywatne święto. Dzięki zaangażowaniu członkiń wiele kobiet uzyskało wsparcie na swojej trudnej drodze do zdrowia. Jubileusz stał się okazją do ucieszenia się ze wspólnej pracy, sukcesów i poczucia solidarności.

Podczas niedzielnego spotkania przewodnicząca stowarzyszenia oficjalnie przekazała obowiązki swojej następczyni. Janina Rosińska pozostanie dalej w organizacji i będzie wspierać ją swoim doświadczeniem. Nową funkcję obejmie natomiast Barbara Błaszczak, do tej pory pełniąca rolę wiceprzewodniczącej.

- Przez lata aktywnej działalności społecznej dała się Pani poznać jako osoba niezwykle zaangażowana, serdeczna, a nade wszystko gotowa do poświęceń dla drugiego człowieka. Te cechy są gwarantem dalszego prężnego rozwoju Stowarzyszenia Amazonek "Feniks" – stwierdziła Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Podziękowała również dotychczasowej przewodniczącej. Sława Umińska-Kajdan zwróciła uwagę na jej poświęcenie w realizowanie celów istnienia grupy.

- Miniona dekada to intensywny czas rozwoju Stowarzyszenia, podejmowania nowych inicjatyw i codziennej troski o swoje koleżanki. Piekarskie Amazonki tworzą niezwykłą przestrzeń dla społeczności kobiet naszego miasta. Mam tu na myśli nie tylko organizację zajęć rehabilitacyjnych, gimnastyki i spotkań ze specjalistami – choć to oczywiście konkretna i wymierna pomoc. Jednak najważniejsze wydaje się po prostu bycie razem, wzajemne wsparcie i zrozumienie, wynikające z podobnie trudnych przeżyć – dodała prezydent.

Spotkanie stało się także okazją do przyznania wyróżnienia "Bursztynowy Łuk Amazonki". Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla piekarskiej organizacji. Do "Przyjaciół Amazonek" dołączyły Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Kajda oraz kierownik Biura Zdrowia i Spraw Społecznych Monika Rudy.

Piekary slaskie bezplatne badania

Może Cię zainteresować:

Bezpłatne badania profilaktyczne dla pań w Piekarach Śląskich. Kto może z nich skorzystać?

Autor: Urszula Gołkowska

27/09/2023

Badania mammograficzne w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Silna, piękna, przebadana. Co musisz wiedzieć, by zadbać o swoje zdrowie w Dniu Różowej Wstążki?

Autor: Urszula Gołkowska

15/10/2021

Subskrybuj piekary.info

google news icon