Kiedyś Bytomską kursował tramwaj. Dziś został tylko fragment torów i pamiątkowa tablica

Tramwaje w Piekarach Śląskich wspominają jedynie starsi mieszkańcy. Z myślą młodych pokoleniach, udało się zachować pamiątkę po jednej z pierwszych linii tramwajowych na Górnym Śląsku.

Popularną Ósemką, jeszcze pod koniec lat 70. XX wieku, dało się dojechać z Dąbrówki Wielkiej aż pod Bazylikę! Dziś, po mieście kursują jedynie linie autobusowe. Wiele z nich, każdego dnia przejeżdża przez kilka przystanków przy ul. Bytomskiej. To właśnie na fragmencie głównej ulicy w mieście, podczas ostatnich prac remontowych udało się odnaleźć i zachować sporo pozostałości po nieistniejącej już, jednej z najstarszych linii tramwajowych w okolicy.

Dzięki inicjatywie jednego z radnych, dawne wspomnienie komunikacyjne udało się, przynajmniej symbolicznie, ocalić od zapomnienia. Przy głównym wejściu na Kalwarię, można podziwiać już pamiątkową tablicę, opowiadającą o historii tramwajowej ery w mieście.

Kiedy podczas jednej z wizyt w czeskiej Opavie podpatrzyłem podobną instalację, od razu pojawiła się myśl, a dlaczego nie w Piekarach Śląskich, gdzie przecież przed laty funkcjonowała jedna z pierwszych linii tramwajowych na Górnym Śląsku. Dziękuję prezydent Miasta Sławie Umińskiej-Duraj za pozytywne rozpatrzenie wniosku, który w tej sprawie złożyłem. - czytamy w Facebook'owym wpisie Łukasza Ściebiorowskiego.

Oprócz postawienia tablicy informacyjnej, Zakład Gospodarki Komunalnej odnowił także mały fragment torów. Ponadto w kostce brukowej, wmurowana została kolejna pamiątkowa tablica, przedstawiająca popularną pocztówkę linii tramwajowej numer 8 z zielenią i wieżami kościelnym w tle.

Subskrybuj piekary.info

google news icon