Kiedy zakończy się termomodernizacja Osiedla Wieczorka w Piekarach Śląskich?

Odnowa Osiedla Wieczorka to do tej pory największa inwestycja w Piekarach Śląskich. Remonty bloków, które rozpoczęły się już w 2017 roku, pochłonęły ponad 70 milionów złotych. Sprawdź, kiedy wszystkie budynki stworzą spójną całość. Zobacz zdjęcia sprzed i po termomodernizacji budynków na Osiedlu Wieczorka.

Na początku mało kto zakładał, że ten wielki plan się powiedzie. Termomodernizacja, modernizacja instalacji odbiorczych ciepła, a także likwidacja starych źródeł ogrzewania węglowego całego Osiedla Wieczorka w Piekarach Śląskich była nie lada wyzwaniem. Dziś stoimy niemal na końcu drogi. Miasto sukcesywnie remontuje kolejne budynki.

Prace termomodernizacyjne polegały na ociepleniu:

  • ścian zewnętrznych,
  • stropu piwnic,
  • połaci dachowych,
  • podłogi poddaszy.

Bloki zyskały również nową, piękną elewację. 60-letnie budynki odzyskały dawny charakter i nie straszą już wyglądem. Projekt idealnie wpisuje się w Program Likwidacji Niskiej Emisji na terenie Województwa Śląskiego.

– Dzięki temu działaniu nie tylko wygenerujemy niższe koszty eksploatacji, ale co bardzo istotne, zmniejszymy niekorzystne oddziaływanie na środowisko. Polepszymy jakość życia nie tylko mieszkańców budynków objętych renowacją, ale również okolicznych dzielnic. Inwestycja przewiduje likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach. Dotychczasowe przestarzałe ogrzewanie jest wymieniane na sieciowe centralne – mówi Wioletta Bielawska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich.

Kiedy zostaną wyremontowane kolejne budynki?

Na rewitalizację czeka jeszcze 20 budynków. W ciągu dwóch najbliższych lat wszystkie te obiekty zostaną docieplone, zyskają nowe elewacje, a likwidacji ulegną piece.

ul. Heneczka 1, 3, 5, 7 – dla budynków nr 1 i 7 w tym roku została zlecona dokumentacja projektowa, z kolei dokumentacja projektowa bloków nr 3 i 5 musi przejść aktualizację, która pozwoli na rozpoczęcie termomodernizacji.

ul. Alojzjanów 2 oraz 3 i 4 – budynek nr 2 czeka na aktualizację dokumentacji projektowej, natomiast dokumentację projektową bloków nr 3 i 4 należy zlecić.

ul. Królowej Jadwigi 1 – brak dokumentacji, nie została jeszcze zlecona.

ul. Ofiar Katynia 2 oraz 10 – budynek nr 2 posiada już aktualną dokumentację projektową, a wykonanie termomodernizacji zostało zaplanowane jeszcze na ten rok. Trwa przygotowanie przetargu, który wyłoni wykonawcę. Wykonanie dokumentacji projektowej bloku nr 10 zostało już zlecone.

ul. Papieża Jana Pawła II 32 i 34 – oba budynki mają dokumentację projektową. Miasto w drodze przetargu musi wyłonić wykonawcę.

ul. Papieża Jana Pawła II 40 i 44 - oba bloki nie mają dokumentacji. Trzeba ją dopiero zlecić.

ul. Roczkowskiego 2 i 4 – te budynki również nie posiadają dokumentacji projektowej. Miasto musi zlecić jej wykonanie.

ul. Śląska 4 – wykonanie dokumentacji projektowej zostało zlecone.

ul. Śląska 6 – budynek nie posiada jeszcze dokumentacji projektowej.

ul. Ziętka 29 – dokumentacja projektowa tego budynku wymaga aktualizacji. Likwidacji ulegną piece węglowe – nowym źródłem ciepła będzie ogrzewanie gazowe.

Miasto nie poprzestaje tylko i wyłącznie na termomodernizacji Osiedla Wieczorka. Podobne działania mają miejsce w Brzezinach Śląskich, gdzie wyremontowane zostały bloki przy ul. Hutniczej 1 i 3. W tym roku metamorfozę przejdą budynki przy ul. Hutniczej 5, Miłej 5 i 7 oraz Trautmana 7. Do modernizacji przygotowuje się również spółka Nieruchomości-Brzeziny. Na remont czekają budynki przy ul. Hutniczej 2-14 oraz Trautmana 9-11. Z kolei w Kozłowej Górze na metamorfozę czeka obiekt przy ul. Grunwaldzkiej 66.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Pojemniki polpodziemne

ZGM zwiększa ilość pojemników półpodziemnych w...

Piekary Śląskie brudna woda

Problemy z wodą w Piekarach Śląskich. MPWiK uspokaja

Piekarska wymiana ciepla 2023

Ruszyła kolejna Piekarska Wymiana Ciepła!

Hotel Belmare 2

Jesienny odpoczynek nad polskim morzem? Dlaczego nie!

Zamek Krasiczyn

Zamek w Krasiczynie. Perła renesansu w Polsce zaprasza!

Zdjęcie główne

Odkrywaj skarby województwa świętokrzyskiego

2pszczoly

Piekary Śląskie. Ten pszczelarz zabierze od...