Kamery monitoringu miejskiego na osiedlu Wieczorka

Termomodernizacja raz na zawsze zmieniła oblicze Starego Osiedla Wieczorka. Kiedyś, niemal każdy blok oddawał cześć drużynie Górnika Zabrze. Na wielu widniały obraźliwe hasła skierowane w stronę policji. Po zmianie z szarych bloków, na kolorowe osiedle... akty wandalizmu, które przeszkadzają znacznej większości - niestety nie ustały.

Osiedlowy klasyk...

Na wniosek mieszkańców zareagowali radni i władze miasta. Dziś, 20 września - Krzysztof Turzański poinformował o rozpoczęciu procesu instalacji monitoringu na osiedlu Wieczorka.

- Na każdym budynku pojawi się kilka kamer. Na całym osiedlu będzie ich setki. Mamy nadzieję, że to ograniczy ilość aktów wandalizmu -będą bezpieczne elewacje, ale także małą architektura, zieleńce i zaparkowane samochody. Kamery będą monitorować przestrzeń wokół budynku, ale także placyki śmieciowe – dzięki temu nie będzie wątpliwości kto podrzuca śmieci, a kto po prostu nie segreguje ich w sposób właściwy - napisał na swoim blogu zastępca prezydenta.

Kosztowna inwestycja

Wprowadzenie wielu nowych kamer do systemu monitoringu generuje oczywiście spore koszty. I choć pieniądze mogłoby zostać spożytkowane na ciekawsze, służące społeczeństwu inwestycje - niestety, musiały zostać wydane na nowe kamery. Sprawnie zarządzany system monitoringu, nie tylko podniesie poziom bezpieczeństwa na osiedlu, ale - miejmy nadzieje - pomoże zredukować problem wandalizmu, z którym walczą mieszkańcy.

KSG i podrzucanie śmieci

Na elewacjach budynków zlokalizowanych na tzw. Starym bardzo często pojawiają się napisy i "dzieła ulicznej sztuki" które oddają cześć zabrzańskiej drużynie, której kibicuje ta część miasta. Oprócz wulgarnych haseł, mieszkańcy zmagają się z problemem podrzucania śmieci i ponadgabarytów na śmietniki należące do wspólnoty.

Bezkarni mieszkańcy

Chociaż patrole straży miejskiej i policji bywają na osiedlu znacznie częściej niż w innych dzielnicach - czasem to za mało. Dzięki wprowadzeniu gęstego systemu monitoringu na każdym bloku (w niektórych miejscach nawet po kilka kamer) być może uda się zminimalizować wykroczenia, które są tak bardzo uciążliwe. Mimo wszystko - dla wielu mieszkańców czy bywalców osiedla - kamery to niestety za mało... Czy zmiana pomoże oczyścić elewację i spać spokojnie mieszkańcom? Zobaczymy...

zdj. krzysztofturzanski.pl

Subskrybuj piekary.info

google news icon