Już w sobotę odbędzie się spektakl "Byk". Główny bohater ukaże problemy związane ze śląskością

W najbliższą sobotę, 30 kwietnia odbędzie się spektakl "Byk". W Miejskim Domu Kultury w Piekarach widzowie będą mieli okazję zobaczyć sztukę wyreżyserowaną przez Szczepana Twardocha i Roberta Talarczyka. Główny bohater zmierzy się z problemem śląskości. Organizatorem spektaklu jest Fundacja Teatru Śląskiego "Wyspiański".

Bohaterem monodramu jest Robert Mamok- Robert Talarczyk, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Spektakl to opowieść o mężczyźnie w kryzysie, który mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

- Roboczku, pōdź sam yno do ōpy, dej licko. Robert, powiedz księdzu wierszyk. Taki zdolny, ale leniwy. Panie Robercie, mistrzu, zapraszamy! Panie Robercie, czy to pan jest na tych zdjęciach? Czy pan jest pod wpływem narkotyków? A teraz przed państwem Robert Mamok, skandalista i prowokator! Panie Robercie, może pan coś powie po śląsku…? Robert, musisz mówić o swoich emocjach. Nie możesz się bać swoich emocji, Robert. Tato, jesteś tam? Tato! Robert, skurwysynu, jak mogłeś mi to zrobić? Robert, myślisz, że oni nas widzieli razem? Taki stary, a taki głupi. Tak bardzo się na panu zawiedliśmy, panie Robercie - brzmi treść spektaklu.

Spektakl opowiada o mężczyźnie w średnim wieku, który walczy z przypadłościami, których nabył się mieszkając na Śląsku w tym m.in. alkoholizmem, samotnością. Waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy. Twardoch w spektaklu nawiązuje do postaci Kamila Durczoka, ale także zawiera w nim przesłanki rysopisu innych znanych śląskich jednostek.

Znani twórcy wsparli spektakl swoimi pomysłami

Do współpracy reżyserzy zaprosili twórcę prestiżowych scenografii filmowych m.in. „Ida”, „Zimna Wojna”, „Jesteś bogiem”, Marcela Sławińskiego oraz kompozytora Aleksandra Nowaka , autora muzyki operowej do m.in. "ahat ilī – Siostra bogów” (libretto: Olga Tokarczuk), „Drach. Dramma per musica”, „Pokora. Dramma giocoso” (libretta: Szczepan Twardoch).

Spektakl jest produkcją STUDIO w koprodukcji z Fundacją Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w partnerstwie z Teatrem Korez.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 30 kwietnia o godzinie 18 w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, przy ulicy Bytomskiej 73. Bilety w cenie 50 zł są do nabycia w kasie MDK oraz online na stronie MDK. Prapremiera sztuki „Byk” odbyła się 19 marca 2022 na Scenie Malarnia w STUDIO teatrgalerii w Warszawie.

Subskrybuj piekary.info

google news icon