Jakie inwestycje zostaną przeprowadzone w Piekarach? Krzysztof Turzański odpowiada

Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta miasta Piekary Śląskie udostępnił nagranie live, podczas którego omawiał aktualne i przyszłe inwestycje w mieście. Obecnie na celowniku są inwestycje drogowe, budowa basenu oraz aktualne remonty budynków. Jakie inne modernizacje zostaną przeprowadzone?

fot. UM Piekary
72315508 2668284273237775 532999024752459776 o 870x400

Piekary Śląskie są obecnie na etapie budowy ścieżek rowerowych. Inwestycja posuwa się bardzo powoli ze względu na zaległości w dokumentacji oraz zmianą wykonawcy.

- Aktualnie jesteśmy na etapie ogłoszenia ostatniego przetargu. Wszystkie te ścieżki rowerowe rozpoczną się i zakończą w tym roku. Będziemy mieć ten pierwszy etap tej częściowej sieci warty 20 mln zł za sobą - tłumaczy Turzański.

Kolejne opóźnienia i zmiana wykonawcy

Następnym projektem w kolejce jest remont Młodzieżowego Domu Kultury, czyli dawnej szkoły specjalnej. Aktualnie miasto jest w trakcie kompletowania dokumentacji. Miasto otrzymało 5 mln z programu Polski Ład. Remont ma zakończyć się w tym roku, a nowy wykonawca zostanie ogłoszony jeszcze w lutym.

W trakcie realizacji jest Czarni Kozłowa Góra, czyli Dzielnicowy Klub Sportowy. Jak podkreśla Turzański, w trakcie prac nastąpił przestój spowodowany problemami z wykonawcą.

- Mamy już wykonawcę, ruszają prace i na pewno budynek i inwestycja zostanie zakończona w tym roku - wyjaśnia.

Liczne pytania o parking przy ul. Powstańców

- Dzisiaj podpisałem ostateczne wezwanie do wykonawcy o rozpoczęcie inwestycji. Jeśli tego nie zrobi będziemy mieć wybór nowego wykonawcy. Osobiście uważam, że tak to się skończy, dlatego projekt ten się trochę przeciągnie - mówi.

Obecnie priorytetem jest wypuszczenie przetargu na drogi - Radzionkowska, Józefka, Kawalca, Darwina oraz Cicha. Zastępca prezydenta tłumaczy, że dokumentacja projektowa jest skompletowana, a wydział inwestycji drogowej przygotowuje dokumentację przetargową, a na początku marca odbędzie się przetarg na wykonanie tych dróg.

Największą inwestycją będzie ulica Radzionkowska, gdzie oprócz wymiany nawierzchni, wybudowana zostanie ścieżka rowerowa, chodnik oraz zamontowane zostanie oświetlenie.

Sportowa inwestycja w Piekarach

Konkurs na piekarski basen został rozstrzygnięty. Zarząd w najbliższych dniach będzie prowadzić z firmą negocjacje. Prawdopodobnie w marcu zostanie podpisana umowa na wykonanie projektu budowlanego oraz wykonawczego.

- Zaprojektowany będzie pełny kompleks sportowy, czyli basen ze strefa rekreacyjną, hala sportowa oraz strzelnica. Będzie to taki projekt na miarę naszych potrzeb i oczekiwań - podsumowuje.

W kolejnej edycji rządowego konkursu, podczas której będzie można sięgnąć po kolejne środki finansowe dla miasta, na celowniku będzie obiekt sportowy Andaluzji.

- Chcielibyśmy zainwestować w boiska piłkarskie, zaplecze i stworzyć obiekt do szkolenia młodzieży - dodaje.

Przebudowa infrastruktury drogowej

Na ulicy Miarki i Podmiejskiej zostanie przeprowadzony ruch pieszych, dzięki czemu powstanie chodnik i ścieżka rowerowa z ulicą Podmiejska i strefą ekonomiczną.

Na DK 94 i ulicy Bednorza powstaną światła drogowe oraz na Bednorza i Roździeńskiego. Światła staną także na skrzyżowaniu DW 911 z ulicą Pod Lipami.

- Tu od razu wyjaśnię, dlaczego światła, a nie rondo. Po pierwsze światła są tańsze. Po drugie jesteśmy świeżo po spotkaniu przebiegu S11, tam za jakiś czas układ dróg zostanie przebudowany. Nie ma żadnego zastosowania do wydawania wielu milionów złotych na budowę ronda, które za chwilę i tak zostanie przebudowane - tłumaczy.

Krzysztof Turzański wspomina także o pozostałych inwestycjach, jak remonty budynków miejskich, czy publiczne toalety. Omówienie pozostałych modernizacji jest dostępne na YouTube.

Subskrybuj piekary.info

google news icon