Jakie badania warto przeprowadzić w profilaktyce nowotworowej?

Nowotwór to choroba cywilizacyjna, która może nie dawać objawów i to przez długi czas. Niestety, gdy pojawią się pierwsze symptomy, może być już za późno na podjęcie leczenia. Właśnie dlatego, tak ważna jest profilaktyka! Regularne badanie krwi zwiększa prawdopodobieństwo wczesnej diagnostyki raka jajnika, prostaty czy przewodu pokarmowego. W październiku Śląskie Laboratoria Analityczne oferują dedykowane pakiety badań, oznaczające markery nowotworowe, w specjalnej cenie. Szczegóły poniżej.

Śląskie laboratoria analityczne

Markery nowotworowe – co to właściwie jest?

Dobre pytanie. Markery nowotworowe to nic innego jak: białka, antygeny, hormony, enzymy, których nagły wzrost może oznaczać nowotwór. Warto mieć na uwadze, że markery mogą być produkowane zarówno przez zdrową tkankę (tzn. broniącą się przed chorobą), jak i tkankę nowotworową. Oznaczenie markerów pozwala na wykrycie nowotworów atakujących różne narządy w ludzkim organizmie.

Jakie badania warto przeprowadzić w profilaktyce nowotworowej?

Czy to rak przewodu pokarmowego?

Rak przewodu pokarmowego początkowo objawia się bólem brzucha, stanem ogólnego rozbicia, brakiem apetytu, utratą wagi, czy nudnościami. Tak niejednoznaczne objawy są często mylone z innymi schorzeniami. Wykrycie tej choroby we wczesnym stadium, pozwala na szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Śląskie Laboratoria Analityczne oferują swoim pacjentom oznaczenie markera raka przewodu pokarmowego – CA 19-9. Jak to możliwe, że badanie krwi może wykryć nowotwór już na tak wczesnym etapie? Marker CA 19-9 oznacza się w przypadku podejrzenia raka trzustki czy dróg żółciowych, a także diagnostyce raka pierwotnego wątroby, jelita grubego i odbytnicy. To właśnie ten marker jest elementem błony śluzowej, a w śladowych ilościach wchodzi w skład tkanek (np. żołądka, wątroby, trzustki, jelita grubego). Jego większe stężenie w organizmie może oznaczać stan zapalny (np. trzustki, woreczka żółciowego), a przede wszystkim raka przewodu pokarmowego i to w różnym stadium.

Jakie badania warto przeprowadzić w profilaktyce nowotworowej?

Nowotwór jajnika nie oszczędza kobiet!

Rak jajnika początkowo nie daje niepokojących objawów. Tym samym, wiele kobiet wykrywa nowotwór w bardziej zaawanasowanym stadium. Niestety, wyższe stadium oznacza, że leczenie jest mniej skuteczne. Właśnie dlatego, kobiety powinny zadbać o właściwą profilaktykę i regularnie się badać.

W laboratorium medycznym ŚLA można oznaczyć marker nowotworu jajnika – CA 125. Jego podwyższony poziom należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem – ginekologiem. Badanie CA 125 przeprowadza się również podczas leczenia raka jajnika. Dlaczego? Lekarz prowadzący może na bieżąco śledzić postępy wdrożonego leczenia.

Prostata – dlaczego warto ją badać?

Powodów jest naprawdę wiele. Okazuje się, że co drugi mężczyzna po 55. roku życia cierpi z powodu przerostu prostaty. Warto mieć na uwadze, że podwyższony poziom PSA może oznaczać chorobę nowotworową, wynik należy zatem niezwłocznie skonsultować z urologiem. Wielu Polaków, niestety, bagatelizuje ten problem, a to właśnie rak prostaty (zaraz po raku płuc) jest drugim, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

ŚLA oferują oznaczenie markera nowotworu prostaty - PSA. Kto powinien z niego skorzystać? Przede wszystkim każdy mężczyzna, który ukończył 50. rok życia lub – jeżeli należy do grupy podwyższonego ryzyka raka prostaty (mężczyźni, u których w rodzinie występowała ta choroba) – powyżej 40. i 45. roku życia. Badanie warto powtarzać co 1-2 lata.

Jakie badania warto przeprowadzić w profilaktyce nowotworowej?

Październikowe pakiety badań w ŚLA

Śląskie Laboratoria Analityczne doskonale zdają się sprawę, jak ważna jest właściwa profilaktyka w leczeniu różnych schorzeń. Mieszkańcy Śląska w październiku mogą skorzystać z dwóch pakietów badań zawierających markery nowotworowe:

  • pakiet dla kobiet – CA 19-9 i CA 125 (marker raka trzustki, dróg żółciowych, wątroby i żołądka oraz marker nowotworów nabłonkowych jajnika, trzonu macicy),
  • pakiet dla mężczyzn – CA 19-9 i PSA całkowity (marker raka trzustki, dróg żółciowych, wątroby i żołądka oraz marker raka prostaty, gruczolaka prostaty).

Powyższe badania można przeprowadzić w piekarskim punkcie pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych przy ul. Biskupa Nankera 222, od poniedziałku do piątku od godziny 6:00 do godziny 11:30. Wyniki badań do odbioru będą online jeszcze tego samego dnia.

Jakie badania warto przeprowadzić w profilaktyce nowotworowej?

Regularność ma znaczenie. Poznaj pakiety badań w ŚLA i zadbaj o własne zdrowie!
Punkt Pobrań ŚLA zaprasza!
ul. Biskupa Nankera 222
41-949 Piekary Śląskie
Tel. 32 432 46 70
E-mail: bok@sla.pl
WWW || FACEBOOK || INSTAGRAM

Subskrybuj piekary.info

google news icon