Sprawdź, jak zrobić klasyczne śląskie makówki, moczkę i karpia po śląsku. Tradycyjne regionalne przepisy przypomina Joanna Furgalińska

Jak zrobić makówki i moczkę? Jak ugotować karpia po śląsku? Jeśli przypadkiem układanie świątecznego jadłospisu odłożyliście na ostatnią chwilę, służymy tradycyjnymi śląskimi przepisami.

Śląskie tradycje kulinarne mają ciekawą i bogatą przeszłość. Mają też przyszłość, pod warunkiem, że… w teraźniejszości uda się przedstawić je jako ciekawe i warte zgłębienia. Święta to właśnie czas, gdy w wielu śląskich domach wraca się do kultywowanych od pokoleń zwyczajów, przepisów i smaków. Wiele z nich: autentycznych, rodzinnych, lokalnych zgromadziła Joanna Furgalińska, autorka wydanej kilka lat temu przez Wydawnictwo Naukowe PWN książki „Ślonsko kuchnia dla Hanysów i Goroli”.

- Śląska kultura kulinarna kryje wiele niespodzianek i ciekawostek – podkreśla Furgalińska. - Bywa bardzo zróżnicowana, bo historycznie tu krzyżowały się tu różne wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, słowiańskie, włoskie, a czasem nawet tureckie.

Korzystając z uprzejmości autorki, która większość przepisów w „Ślonskiej kuchni…” zaczerpnęła z rodzinnych przekazów, prezentujemy dziś krótki przewodnik po tradycyjnych, regionalnych potrawach świątecznych. Jak podkreśla Joanna Furgalińska, niektóre z nich pochodzą również ze starych śląskich książek kucharskich.

W poszukiwaniu inspiracji zerknijcie na galerię ze śląskimi przepisami.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Piekary biblioteka

Po te tytuły piekarzanie sięgali najchętniej w 2022 roku

Sonia Maselik piekarska wokalistka

Sonia Maselik - wokalistka, która podbija muzyczną scenę

1

Wigilia dla samotnych i potrzebujących 2021

Najnowszy piekarski szperak

17 sierpnia - Światowy Dzień Second Handów

Kocie Górki

Kocie Górki na granicy Piekar Śląskich i Radzionkowa

M 177379069 488715925821125 844794402800854960 n

4 piękne trasy rowerowe w Piekarach Śląskich i...

Kurtyna wodna w piekarach

Kurtyny wodne schłodzą piekarzan